reklama

Rodzaje oświetlenia akwarium

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rodzaje oświetlenia akwarium - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEOdpowiednie oświetlenie jest fundamentem każdego akwarium. Nie tylko daje możliwość nam, obserwatorom dobrze widzieć co się dzieje wewnątrz zbiornika, ale także pozwala skutecznie przeprowadzić proces fotosyntezy roślinom. Jednak jakie konkretnie wybrać? Jakie są rodzaje oświetlenia do akwarium?

Dobranie odpowiedniego oświetlenia do naszego akwarium zależy od kilku czynników. Najważniejszymi są gatunki posiadanej roślinności oraz ryb, pojemność zbiornika oraz dostępność do światła naturalnego. Część fauny i flory wymaga więcej ilości światła oraz konkretnej barwy, co oczywiście wpływa na dobór konkretnego oświetlenia.

Rozmiar akwarium również ma znaczenie, gdyż duże zbiorniki mogą potrzebować więcej światła, które będzie docierało do jego najniższych warstw. Poza tym jasność w pomieszczeniu, w którym akwarium się znajduje, jest również istotna.

Praktycznie wszystkie rośliny akwariowe wymagają światła do prowadzenia fotosyntezy, a sporo ryb słodkowodnych i słonowodnych potrzebuje go do rozwoju.

Świetlówki
Jeszcze kilka lat temu największą popularnością w akwarystyce cieszyły się świetlówki. Dostępne są w wersji T8 oraz T5. Niestety takie rozwiązanie nie posiada zbyt wielu zalet. Największy plus to zdecydowanie możliwość szybkiej i łatwej wymiany źródła światła, gdy to się przepali.

Nie możemy jednak sterować w tym przypadku intensywnością oświetlenia czy zmieniać jego barwy. Dodatkowo świetlówki wyglądają mało atrakcyjnie i zużywają dość dużą ilość prądu. Ich różnorodność jest naprawdę ogromna, choć obserwując rynek akwarystyczny, możemy zauważyć coraz rzadsze ich wykorzystywanie w akwariach.


Oświetlenie LED
Do zalet tego rodzaju oświetlenia można zdecydowanie zaliczyć uniwersalność, niski pobór prądu, możliwość regulacji natężenia, temperatury barwowej i wydajności, a także zdecydowanie bardziej designerski wygląd. Jako minus, na który można przymknąć oko, większość wskazuje brak możliwości wymiany diod po ich przepaleniu.

Jednak ich żywotność to nawet kilka lat, dlatego nie powinien być to bardzo duży problem.


Lampy HQI
Ten typ cechuje się przede wszystkim małym rozmiarem. Często stanowi zatem lekkie uzupełnienie pozostałych punktów świetlnych.

Lampy HQI poleca się przede wszystkim do głębokich akwariów. W przypadku małych – niestety nie spełnią swojej funkcji. Do zalet należy możliwość wymiany lampy wyładowczej po jej zużyciu. W przypadku lamp HQI brakuje możliwości regulacji wydajności. Nie mają efektu ściemniania i rozwidniania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy