reklama

Po co nam baśnie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Po co nam baśnie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEIstniały od zawsze. W czasach kiedy nie było książek albo były praktycznie niedostępne, baśnie przekazywane były w podaniach ustnych, tworząc więzi między ludźmi

 

 

Opowiadały o nieznanych światach, tworzyły bohaterów i złoczyńców. Można przewrotnie stwierdzić, że były pierwszym źródłem fejków, bo tworzyły fikcyjne opowieści. Ale to wcalenie oznacza, że baśnie są szkodliwe. Być może zapomnieli o tym dorośli, ale wiedzą na pewno Ci, dla których istnieją.

Czy baśnie mogą kształtować osobowość dorosłego człowieka ? Mogą, ale taki dorosły powinien mieć z nimi styczność w dzieciństwie. Dlatego, że rozwijają uczucia, wyobraźnię i

inteligencję i wszystkie wpływają na właściwy rozwój dziecka.  Wpływa na to także wiedza rodziców i opiekunów, że dziecko powinno mieć styczność tylko z najlepszymi rzeczami – książkami, nauczycielami. Mały człowiek może nie potrafić odróżnić rzeczywistości od fikcji i dlatego ważne jest by obcował z dobra literaturą. Powinna ona przykuwać uwagę, rozwijać inteligencję i budzić ciekawość. Ważne jest także

aby uczyła rozpoznawania trudności i pokazywała jak można je rozwiązać. To wszystko można znaleźć w baśniach i to wszystko budzi wiarę w siebie.

Rzeczą, która tak pociąga w tych opowieściach jest mieszanie się świata realnego z fantazją. Ukazuje życie w uproszczonej  wersji,  gdzie istnieje wyraźny podział na dobro i zło, i to zło zawsze zostaje ukarane.

Moralne wzorce baśniowych bohaterów dają dziecku wzór do naśladowania. Ta identyfikacja  sprawia, że czuje ono moc, ale także daje wiedzę, jak można się czuć w różnych  sytuacjach. Poznawanie baśni uczy nazywać emocje swoje i innych, daje szanse na odnajdowanie podobieństw z własnymi problemami i uczy jak się z nimi uporać.

W baśniach tak jak w życiu pojawiają się: złość, odwaga,  zazdrość czy tolerancja.  I co ważne, jest to bezpieczne bo dotyczy kłopotów bohaterów baśniowych. Dodatkowo porządkuje świat małego człowieka i powoduje, że chce się poznawać coraz to nowe opowieści. Rodzice czytajcie waszym maluchom!

Chyba wszystkie osoby, które czytają, mogą wymienić tytuły najpiękniejszych baśni. Ich autorzy to przede wszystkim Hans Christian Andersen i bracia Grimm. Ale być może nie wszyscy wiedzą, że współcześnie także powstają nowe opowieści. Taką własną, autorską baśń znaleźć można w Magicznych Ogrodach. To rodzinny park tematyczny leżący na 18 hektarach w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego nad Wisłą i Janowca. Wizyta w nim daje niepowtarzalną szansę na spotkanie się z baśniowymi bohaterami wśród miliona pięknych krzewów, drzew i kwiatów. Myślimy o nich ciepło z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek obchodzonego na całym świecie w dniu urodzin Walta Disney'a.  A już od wiosny przyszłego roku możemy myśleć o wizycie tam.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy