reklama
reklama

Montaż kominka krok po kroku – na co zwrócić szczególną uwagę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Montaż kominka krok po kroku – na co zwrócić szczególną uwagę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEKominek to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, lecz także wyjątkowa dekoracja wnętrza. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jego montaż. Dowiedz się, jak krok po kroku powinna przebiegać jego instalacja. Przekonaj się także, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając i montując kominek.
reklama

O tym trzeba pamiętać przed montażem kominka

Zanim rozpocznie się montaż kominka Lublin, trzeba przede wszystkim znaleźć na niego odpowiednie miejsce. Najczęściej kominek znajduje się w centralnej części salonu, ponieważ jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. Pamiętaj jednak także o tym, że kominek powinien zostać zamontowany w takim miejscu, aby ciepło mogło się swobodnie rozprzestrzeniać po całym wnętrzu. Nie może też utrudniać swobodnego poruszania się po domu.

Niezwykle ważny jest także prawidłowy dobór samego kominka. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest tradycyjny model na drewno. Jeśli chcesz, aby ciepło było rozprowadzane po więcej niż jednym pomieszczeniu, weź pod uwagę wariant z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza. Taki kominek jest nie tylko estetyczny, lecz także funkcjonalny.

reklama

Innym chętnie wybieranym rozwiązaniem jest urządzenie gazowe, które nie wymaga podłączenia do komina odprowadzającego spaliny na zewnątrz, lecz do przewodu powietrzno-spalinowego. Taki kominek może być zasilany zarówno gazem z butli, jak i ziemnym. Decydując się na niego, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie go z rekuperacją. Takie modele cieszą się popularnością głównie ze względu na to, że nie brudzą, co jest możliwe dzięki brakowi konieczności składowania paliwa.

Jeśli zależy Ci na możliwości szybkiego i wygodnego tworzenia przytulnej atmosfery, postaw na kominek elektryczny. Na rynku znajdziesz również biokominki niewymagające odprowadzania dymu na zewnątrz oraz modele wolnostojące, czyli tzw. kozy. Jeżeli nie wiesz, które urządzenie okaże się najlepsze w Twoim przypadku, skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami i poproś o poradę.

reklama

Montaż kominka krok po kroku

Wybór kominka oraz miejsca, w którym stanie, to dopiero początek całego procesu. Składa się on także z następujących etapów:

  • przygotowanie podłoża – musi być odporne na działanie wysokich temperatur oraz wytrzymałe;
  • sprawdzenie przewodu kominowego – można użyć istniejącego szachtu lub zbudować nowy, jeśli będzie to konieczne;
  • montaż wkładu kominowego – musi być ustawiony na stabilnym podłożu;
  • podłączenie do komina – połączenie musi być szczelne, aby zapewniać maksymalne bezpieczeństwo;
  • wykonanie izolacji i ocieplenia – to ważny krok mający na celu zagwarantowanie efektywnej pracy;
  • tworzenie obudowy kominka – okładzina musi być nie tylko estetyczna, lecz także funkcjonalna.

Na samym końcu należy przeprowadzić test urządzenia. Niezbędne jest upewnienie się, że wszystkie jego elementy zostały poprawnie zainstalowane. Musisz pamiętać o przeprowadzeniu próby szczelności jeszcze przed rozpaleniem ognia. Jeśli wszystko zadziała bez zarzutu, możesz rozpocząć bezpieczne użytkowanie kominka.

reklama

O czym trzeba pamiętać podczas montażu kominka?

Montaż kominka to odpowiedzialne zadanie, które zdecydowanie warto zlecić profesjonalistom – zwłaszcza jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, a korzystanie z urządzenia będzie w pełni bezpieczne. Należy jednak znać najważniejsze zasady montażu – nawet jeśli podejmuje się go fachowiec. Oto one:

  • O kominku warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, gdyż późniejsze zmiany konstrukcyjne mogą być kosztowne.
  • Wybrany kominek musi działać zgodnie z normami dotyczącymi emisji spalin, gdyż w przeciwnym razie jego montaż nie będzie możliwy.
  • Pomieszczenie, w którym ma powstać kominek, musi być dobrze wentylowane.
  • Niekiedy na podłożu konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji.
  • Kominek może być obudowany wyłącznie materiałami odpornymi na wpływ wysokich temperatur. Dobrze sprawdzają się tu cegły i kamienie, a także spieki kwarcowe.
  • W pobliżu kominka należy zainstalować czujniki, które będą informować o ewentualnych nieszczelnościach.
  • Niezbędne jest regularne czyszczenie kominka. Systematyczne usuwanie zabrudzeń przede wszystkim wpływa korzystnie na żywotność oraz wydajność.
  • Co najmniej raz w roku należy przeprowadzać przeglądy techniczne mające na celu wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości i usunięcie usterek.

Należy pamiętać także o tym, aby podczas użytkowania kominka nigdy nie pozostawiać go bez nadzoru. Wszelkie przedmioty znajdujące się w jego pobliżu muszą być ustawione w odpowiedniej odległości, aby uniknąć ryzyka pożaru.

reklama

Kominek może być efektownym dodatkowym źródłem ogrzewania pod warunkiem, że zostanie właściwie dopasowany oraz poprawnie zamontowany. Pamiętaj, że najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój kominek spełni oczekiwania, a korzystanie z niego będzie bezpieczne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama