Moje pierwsze CV

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Moje pierwsze CV - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Jesteś po studiach i już nie możesz doczekać się swojej pierwszej „poważnej” pracy? Dziś podpowiemy Ci, jak możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek, jak stworzyć idealne CV, które skłoni rekruterów do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zapraszamy do lektury!

CV bez doświadczenia?  

Osoby rozpoczynające karierę zawodową, które dopiero ukończyły studia lub szkolenie zawodowe, są zdecydowanie zmotywowane, zaangażowane i zdeterminowane, aby jak najszybciej rozpocząć pracę. Trzeba jednak pamiętać, że z punktu widzenia pracodawcy mają one wyraźną wadę: niewielkie lub zerowe doświadczenie zawodowe. W najlepszym przypadku świeżo upieczeni absolwenci mogą pochwalić się stażem, praktykami czy pracą na pół etatu. Jak więc zapisać doświadczenie zawodowe w pierwszym CV? Co zrobić, aby Twoja kandydatura wywarła dobre wrażenie na rekruterach? 

Skup się na umiejętnościach

Z punktu widzenia wielu osób zajmujących się rekrutacją nowych pracowników, CV jest centralnym elementem każdego podania o pracę. Dlaczego? Cóż, to właśnie CV w przejrzysty sposób przedstawia przebieg kariery kandydata oraz jego kwalifikacje i umiejętności. 

Jak wspominaliśmy, młodzi pracownicy, dopiero wkraczający do danej branży z reguły nie posiadają powalającego doświadczenia zawodowego. Czy istnieje zatem sposób, aby pomimo to przekonać do siebie rekrutera? Tak, jak najbardziej! W przypadku tworzenia swojego pierwszego CV skup się na  umiejętnościach oraz konkretnych kompetencjach, które udało Ci się posiąść. W ten sposób w pewnym sensie „zrekompensujesz” brak ogromnego doświadczenia w CV.

Pamiętaj, aby w CV umieścić zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie (soft skills). Czym się różnią? Umiejętności twarde to inaczej posiadanie specjalistycznej wiedzy z danej branży, które łatwo jest zmierzyć, przykładowo: umiejętność obsługi programów Microsoft Office, biegła znajomość języka angielskiego, prawo jazdy kat. B itp.

Soft skills to z kolei umiejętności związane z Twoim charakterem, zdolnościami interpersonalnymi. Zdecydowanie trudno jest je zmierzyć, czy ocenić za pomocą jakiejkolwiek skali. Są to np.: umiejętność pracy w zespole, punktualność, kreatywność itp. 

Struktura CV – gdzie i co zapisać?

Ok, już wiesz, że w pierwszym CV skupiamy się na umiejętnościach i kwalifikacjach? Ale jak to zapisać? 

Każdy życiorys ma stałą strukturę nawet, jeśli jego design zmienia się na bardziej nowoczesny. Zacznij zatem od zapisania swojego imienia i nazwiska, najlepiej w formie nagłówka. Poniżej podaj dane kontaktowe: numer telefonu i e-mail. Możesz dodać też adres oraz datę urodzenia, ale nie są to niezbędne informacje. Na górze dokumentu warto także umieścić profesjonalne zdjęcie. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, aczkolwiek na polskim rynku pracy przyjmuje się, że CV powinno posiadać fotografię kandydata. 

W centralnej części CV powinna się znaleźć sekcja z doświadczeniem zawodowym. Jeśli to Twoje pierwsze CV polecamy jednak nieco ją skrócić i skupić się (tak jak opisaliśmy powyżej) na umiejętnościach. 

Co mogę zapisać jako „doświadczenie zawodowe”?

Dla osób rozpoczynających pracę w zawodzie ważne jest, aby w swoim CV wyjątkowo podkreślić posiadane doświadczenie praktyczne i w ten sposób wyeksponować je na pierwszy plan, nawet jeśli jest to jedynie odbycie standardowej praktyki czy stażu. Warto także wspomnieć o wszelkich wyjazdach zagranicznych podczas nauki na uczelni.

Czy mogę zapisać pracę dorywczą w swoim CV?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od pracodawcy i tego, czego od Ciebie oczekuje. Zanim zatem wyślesz swoje CV, dokładnie przestudiuj ogłoszenie o pracy. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować pewne obowiązki z Twojej pracy dorywczej do profilu kandydata. 

Przykład: 

Ania podczas studiów była nianią kilkuletniej dziewczynki. Pracodawca w ofercie pracy w profilu kandydata podaje takie cechy jak: umiejętność organizacji czasu i kreatywność. Ania pisze w swoim CV w sekcji doświadczenie zawodowe: 

2018-2020 niania 5-letniej dziewczynki,

- opieka nad dzieckiem

- układanie i organizacja zabaw dla dziecka.

Pracodawca dochodzi do wniosku, że Ania na pewno jest osobą dobrze zorganizowaną i kreatywną. 

Wykształcenie w CV

W zależności od konkretnej branży przebieg edukacji może mieć większe lub mniejsze znaczenie. W większości przypadków wystarczy jednak podać ostatnio ukończoną szkołę lub uczelnię. Jeśli posiadasz dodatkowe kursy lub uprawnienia, możesz o nich wspomnieć w sekcji „umiejętności”. 

Zainteresowania w CV

Aby nadać CV nieco bardziej osobisty charakter, możesz zapisać w nim swoje hobby. Postaraj się jednak unikać wyliczanki zajęć typu: książki, muzyka, gotowanie. Dlaczego? Bo tak piszą wszyscy! Rozwiń swoją wypowiedź. Jakie książki lubisz czytać? Jakiej muzyki słuchasz? Co najchętniej gotujesz? Dzięki temu Twoja kandydatura faktycznie nabierze nieco więcej charyzmy.

Uwaga!

Nie podawaj w CV zbyt wielu zainteresowań. Jeśli zapiszesz 10 różnych zajęć, pracodawca może obawiać się, że nie znajdziesz czasu na pojawianie się w firmie 😉

Szablon CV

Czyniąc swoje CV atrakcyjnym wizualnie, możesz zapunktować u rekrutera. Choć oczywiście najważniejsza jest zawsze treść życiorysu, a więc Twoje kwalifikacje, to jednak osoby, które przedstawią profesjonalne CV, mają większe szanse na to, że zostaną pozytywnie zapamiętane. 

Jeśli nie do końca wiesz,  jak samodzielnie stworzyć dobry i przejrzysty szablon CV, możesz skorzystać z kreatora CV online, jaki oferuje cvhero.com. Za pomocą kilku kliknięć będziesz w stanie wykreować idealne Curriculum Vitae i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy marzeń. CVhero oferuje bezpłatny dostęp do kreatora CV, jednak pobieranie dokumentów bez znaku wodnego jest możliwe po wykupieniu opcji Premium. Ile to kosztuje? Dostęp do opcji Premium na 30 dni to jednorazowy wydatek w kwocie 29,90 zł, czyli niecałej złotówki za dzień. Do dyspozycji użytkownika jest aż 29 szablonów w różnych wersjach kolorystycznych oraz w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. Ważne: CVhero.com nie posiada opcji subskrypcji. Oznacza to, że płacisz tylko raz, bez abonamentu, bez zobowiązań. 

Życzymy sukcesów w poszukiwaniu pracy i zachęcamy do wizyty na portalu cvhero.com.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy