Reklama

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, o której powinien pamiętać każdy kierowca, który jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terenie Polski. Brak ważnego ubezpieczenia to szereg nieprzyjemności, począwszy od kary finansowej, poprzez mandat karny i inne finansowe problemy. Jak sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony? Kiedy możliwość sprawdzenia ubezpieczenia przydaje się najbardziej? Podpowiadamy.

Kto może sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony?
Ubezpieczenie OC pojazdu to jedna z najważniejszych kwestii, jakie powinny interesować jego właściciela, a czasem także innych uczestników ruchu drogowego. Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił na stworzenie ogólnodostępnej bazy danych, gdzie każdy z kierowców może w krótkim czasie sprawdzić, czy dane auto ma aktualną polisę OC. Wszystko dzięki Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, na którego stronie wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę, pozwalającą na sprawdzenie OC wybranego pojazdu. Konieczne jest jedynie podanie numeru rejestracyjnego samochodu lub numeru VIN. To opcja dostępna dla każdego.
W jakich sytuacjach należy sprawdzić ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC jest elementem wymaganym dla każdego właściciela pojazdu. Warto zatem sprawdzić, czy dany pojazd ma takowe ubezpieczenie w sytuacji:
    • stłuczki drogowej,
    • nabycia używanego pojazdu.
Ubezpieczenie OC podczas stłuczki czy innego zdarzenia drogowego zapewnia osobie poszkodowanej środki potrzebne na pokrycie szkód, czy opłacenie leczenia w szpitalu. W przypadku jego braku sprawca zdarzenia musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami, jakie zostaną wyciągnięte wobec niego. Przede wszystkim zostanie on ukarany karą grzywny. Zależnie od pojazdu, jakim się porusza, jej wysokość kształtuje się od tysiąca do nawet 8 tysięcy złotych. Jednak są to dopiero początkowe problemy finansowe. Do tego trzeba doliczyć mandat karny, a często również pokrycie z własnej kieszeni naprawy wszystkich wyrządzonych szkód, włącznie z leczeniem w szpitalu, jeżeli takie będzie konieczne.
Drugą sytuacją, w której należy pamiętać o sprawdzeniu polisy OC, jest kupno używanego pojazdu. Jeżeli sprzedający samochód jej nie miał, to nie możesz poruszać się nim do momentu zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli auto ma ubezpieczenie OC, to możesz bez problemu wrócić nim do domu, warto jednak zdecydować się na zakup polisy tak szybko, jak to możliwe.
Zadbaj o korzystne warunki OC
Warto pamiętać, że zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam. Jedyna różnica to cena, na jaką można liczyć. Wpływa na nią szereg różnorodnych elementów – zarówno tych dotyczących samego pojazdu, jak i kierowcy. Nie warto zatem decydować się ofertę przypadkowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Może okazać się, że inna firma zaproponuje Ci dokładnie te same warunki, ale w zdecydowanie korzystniejszej dla Ciebie cenie. W sieci znajdziesz także różnego rodzaju kalkulatory i rankingi. Przy pomocy wygodnego narzędzia można sprawdzić różne oferty dla pojazdu i wybrać atrakcyjną cenowo polisę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy