reklama
reklama

Jak rozliczyć się za umowę zlecenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak rozliczyć się za umowę zlecenie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPodstawowym dokumentem pozwalającym rozliczyć się zleceniobiorcy z wykonanej pracy jest rachunek do umowy zlecenia. Wystawiać powinno się go co miesiąc, gdy zlecone zadania zostaną zrealizowane. Co powinien zawierać rachunek do umowy zlecenia? Sprawdź, jak rozliczyć taką umowę.
reklama

Wystawianie rachunku do umowy zlecenia – co trzeba wiedzieć?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, w której zleceniodawca za wynagrodzeniem zleca zleceniobiorcy wykonanie określonej pracy lub usługi. Zlecenie może być zarówno krótko, jak i długoterminowe oraz dotyczyć różnego rodzaju usług lub prac. Osoba fizyczna i osoby prawne mające zdolność do czynności prawnych mogą być stronami takiego zobowiązania.

Aby wystawić rachunek do umowy zlecenia, należy zrealizować postanowienia określone w umowie. Jeśli zadania nie zostaną wykonane poprawnie lub wcale, nie będzie podstawy do wystawienia rachunku i otrzymania wynagrodzenia. Rachunek wystawia zleceniobiorca, gdy prace zostaną zrealizowane i potwierdzone przez zleceniobiorcę. Wystawienie może jednak w praktyce zostać zrealizowane na dwa sposoby:

reklama

  • Zleceniodawca wystawia rachunek na koniec miesiąca, gdy pracownik rozliczy się z nim ze wszystkich zadań.
  • Zleceniobiorca na koniec miesiąca wystawia rachunek na podstawie przepracowanych godzin i wykonanych usług. Następnie przekazuje go do podpisu i zatwierdzenia przez zleceniodawcę.

Co powinien zawierać rachunek do umowy zlecenia?

Dokument powinien przede wszystkim zawierać szczegółowe informacje o wynagrodzeniu za pracę lub usługę określoną w zleceniu. W związku z tym muszą znaleźć się tam elementy, takie jak dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy, data wystawienia i numer rachunku, określenie czego dotyczy umowa (wraz z numerem i datą zawarcia), wartość wynagrodzenia brutto, informację o kosztach uzyskania przychodu (20% lub 50%), określenie składki ZUS (płacona przez zleceniobiorcę), wysokość zaliczki na podatek dochodowy, kwota netto do wypłaty i podpis zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy.

reklama

Aneks do umowy często zawiera informację o numerze rachunku bankowego zleceniobiorcy, nazwie banku i terminie płatności. Nie trzeba wystawiać rachunku do umowy zlecenie w formie papierowej – można zrobić to w formie elektronicznej. Konieczność zawarcia podpisów nie jest ujęta w przepisach. Warto pamiętać jednak o tym, że jeśli pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą doszło do sporu (np. o kwotę na rachunku), lepiej mieć dowód w postaci podpisu. Łatwiej wówczas o rzetelne rozwiązanie sprawy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Podczas wypełniania rachunku do umowy zlecenia, zleceniobiorca musi określić, jakim ubezpieczeniom podlega. Musi też określić, jakie składki ująć w dokumencie. To niezwykle istotna kwestia, ponieważ pominięcie jej może skutkować błędnym naliczeniem składek. W związku z tym grozi to nieprawidłowym rozliczeniem z ZUS-em, a także zakładem pracy. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że na rachunku do umowy zlecenia uwidocznione będą jedynie te składki, które do zapłaty ma zleceniobiorca.

reklama

Aby obliczyć kwotę wpłaty do wpisania na rachunek, ustal, jakim składkom podlega zleceniobiorca. Wysokość wynagrodzenia na rękę oblicza się na podstawie kwoty brutto. Jeśli nie możesz poradzić sobie z wystawieniem rachunku, zawsze warto spytać o pomoc specjalistę. W tym miejscu możesz znaleźć pomoc: https://aleo.com/pl/firmy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama