Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia?
Polisa OC zaliczana jest do ubezpieczeń obowiązkowych, więc do jej wykupienia zobowiązani są wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że jeśli postanowimy zrezygnować z ubezpieczenia pojazdu, ponieważ nie chcemy ponosić z tego tytułu kosztów, to nie będzie to możliwe. Co więcej, jeśli celowo zlekceważymy obowiązek, który narzuca na nas polskie prawo, to możemy spodziewać się kar do nawet kilku tysięcy złotych.
Jednak są pewne odstępstwa od reguły i więcej o nich na https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-uniqa. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, rezygnacja z polisy OC jest możliwa, gdy kupimy ją na odległość a więc przez telefon, przez Internet lub nawet za pośrednictwem firmy kurierskiej.
W takich przypadkach mamy trzydzieści dni na odstąpienie od umowy i to bez konieczności podawania przyczyny. Warto jednak mieć na uwadze, że za okres ochrony i tak trzeba będzie rozliczyć. Rezygnacja z ubezpieczenia możliwa jest także wtedy, gdy kończy nam się ważność polisy, której po prostu nie chcemy przedłużać przez złe doświadczenia z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, czy nawet przez zbyt wygórowane stawki.
Wiadomo, że całkowicie bez polisy nie możemy zostać, ale zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego jest możliwa. Jakby tego było mało, to polskie prawo umożliwia nam rezygnację z polisy OC, gdy dojdzie do wystąpienia podwójnego ubezpieczenia. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się wtedy, gdy wykupimy nowy produkt, a zapomnimy wycofać się ze starego. Może on być przedłużony automatycznie, co skutkuje właśnie podwójnym OC i płaceniem dwóch składek u różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Poza tym rezygnacja z OC jest też, gdy kupiliśmy używany pojazd z ważną polisą. Jeśli nie będzie ona dla nas atrakcyjna, to w dowolnym momencie możemy zmienić ubezpieczyciela.
Rezygnacja z ubezpieczenia – formalności
Rezygnacja z ubezpieczenia OC wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Najważniejsze znaczenie będzie mieć sporządzenie wniosku, bo to od niego zależy, czy ubezpieczyciel przychyli się do naszej decyzji. Nie możemy też zapomnieć o dostarczeniu pisma w preferowany przez ubezpieczyciela sposób. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają osobistego zgłoszenia się do najbliższego oddziału.
Jednak nie brakuje też takich, które zachęcają do spotkania z agentem poza siedzibą ubezpieczalni, złożenie rezygnacji listownie lub online. Wiadomo, że ostatnie rozwiązanie będzie najwygodniejsze, zwłaszcza że online możemy złożyć rezygnację w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, a jedyne, czego potrzebujemy, to telefonu lub laptopa ze stałym dostępem do sieci.
Jak sporządzić wniosek?
Jeśli chcemy, by nasz wniosek został rozpatrzony na naszą korzyść, to musimy zadbać o to, by był sporządzony w należyty sposób. Oznacza to, że wniosek o wypowiedzenie ubezpieczenia OC samochodu musi zawierać najważniejsze informacje. Przede wszystkim mowa tutaj o danych właściciela pojazdu, a jeśli jest też współwłaściciel, to również jego. W dobrze sporządzonym wniosku o wypowiedzenie ubezpieczenia nie może też zabraknąć informacji związanych z pojazdem, a więc jego modelu i marki, numeru rejestracyjnego oraz numeru polisy.
Wymagane jest również podanie danych towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług chce się skorzystać oraz podstawa prawna, która nam na to pozwala. Tak przygotowana rezygnacja powinna być opatrzona datą i własnoręcznym podpisem. Forma sporządzenia pisma jest dowolna – jeśli chcemy, możemy je przygotować odręcznie lub na komputerze. Jeśli nie wiemy, jak zabrać się za sporządzenie wniosku, to zawsze pomyśleć o wykorzystaniu gotowych wniosków.
Skąd wziąć wzór?
Na pewno gotowy wzór wypowiedzenia będzie na nas czekał w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym mamy podpisaną umowę. Jednak chęć jego zdobycia oznacza konieczność zgłoszenia się do danego oddziału w wyznaczonych godzinach. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu lub po prostu stawiamy na wygodniejsze rozwiązania, to warto poszukać wzorów tego typu dokumentów w sieci.
Cennych informacji dostarczy nam już sama wyszukiwarka internetowa, ale nie tylko. Do swojej dyspozycji mam też profesjonalne serwisy, a dostępne na nich wzory wypowiedzeń ubezpieczenia (https://wypowiadamoc.pl/) można pobrać w formacie PDF na swój telefon, czy nawet komputer i wypełnić odpowiednimi danymi w dogodnym dla siebie czasie. Co ważne, wzory wypowiedzeń ubezpieczenia są tutaj udostępniane całkowicie za darmo, więc nie musimy obawiać się ukrytych opłat, ponieważ one nie występują.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.