Reklama

Dwie umowy o pracę - czy to możliwe?

Opublikowano:
Autor:

Dwie umowy o pracę - czy to możliwe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Sporo osób woli dodatkowy czas spędzać na pracy dodatkowej. W ten sposób rozwijają się zawodowo, a także zwiększając swoje zarobki. Jeszcze inni stawiają na zatrudnienie w dwóch miejscach na niepełny etat, aby w ten sposób rozwijać swoje umiejętności z różnych sektorów. Jednak pojawia się wtedy pytanie, czy można pracować na dwie umowy o pracę? Jak wyglądają regulacje? Jakie zasady obowiązują? Przekonajmy się!

Dwie umowy o pracę a Kodeks pracy

Podstawowym źródłem wiedzy na temat praw pracowniczych jest w Polsce Kodeks Pracy. Ustawa wraz ze wszystkimi, aktualnymi zmianami, dostępna jest w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Co z niej wynika? W treści tego aktu nie ma przeciwwskazań do zatrudnienia pracownika w ramach umowy o pracę u dwóch różnych pracodawców. Jeśli więc jesteś w stanie w ciągu jedno dnia lub na zmianę pracować w dwóch niezależnych od siebie firmach, możesz podpisać dwie umowy o pracę, obejmujące cały etat, pół lub ćwierć etatu. Oczywiście w każdym z miejsc należą Ci się wszelkie prawa, takie jak urlop (wypoczynkowy, macierzyński itp.) oraz możliwość zwolnienia lekarskiego w razie choroby.

Nie zapominaj o zapisach w umowie!

Wybierając pracę na dodatkowy etat, pamiętaj zawsze o tym, że wiążą Cię postanowienia i klauzule, zawarte w pierwszej, podpisanej umowie. Dlatego też zwróć dokładną uwagę na zapisy związane z zakazem konkurencji. Może się bowiem okazać, że poprzez podjęcie drugiego etatu, obejmującego podobny zakres obowiązków w konkurencyjnej firmie, złamiesz postanowienia umowne. Nieprzestrzeganie zasad często może w konsekwencji oznaczać zwolnienie dyscyplinarne.

Jeden pracodawca - praca na dodatkowy etat czy godziny nadliczbowe?

Jak wynika z zapisów Kodeksu Pracy, podpisanie podwójnej umowy o pracę u jednego pracodawcy nie zawsze jest możliwe. Jeśli bowiem zakres obowiązków pozostaje bez zmian, dodatkowe zadania w świetle prawa powinny być ujęte jako standardowe godziny nadliczbowe. Czas, spędzony w pracy w ramach nadgodzin, jest rozliczany na podstawie odrębnych przepisów. Powinny być one ustalone już na samym początku. Pracownik, zainteresowany dodatkową współpracą z dotychczasowym pracodawcą, nie musi (a nawet - nie powinien) podpisywać nowych umów. Podstawą rozliczenia jest wówczas ewidencja czasu pracy.

Dwie umowy – różne miejsca - jakie ograniczenia?

W przypadku pracy na dwa etaty należy pamiętać o ograniczeniach czasowych, doba ma jednak tylko 24 godziny, nie każdy jest w stanie pracować tak dużo. Stąd też niektóre osoby decydują się na 1,5 etatu lub też 1 etat połączony z dwóch 0,5 etatu. W ten sposób można rozwijać się w różnych miejscach, zdobywać nową wiedzę, uwzględniając również możliwości czasowe i swoje zdrowie. Wszystko po to, by zachować też odpowiedni work life balance.

Należy też podkreślić, że są pewne grupy zawodowe, które z racji charakteru pracy, jaką wykonują, cieszą się pewnymi ograniczeniami. Mowa tutaj chociażby o kierowcach, gdzie niezwykle ważna jest ewidencja czasu pracy i nieprzekraczaniu konkretnej liczby godzin w tygodniu.

Sprawdź najnowsze ogłoszenia o pracę i znajdź atrakcyjny etat!

Podsumowanie

Dwie umowy o pracę są dopuszczalne w polskim prawie. Jest to ciekawa opcja dla osób, które chcą dorobić, lecz nie zamierzają pracować w ramach umów cywilnoprawnych. Przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia koniecznie zapoznaj się z zapisami obowiązującej Cię umowy. Oraz (co najważniejsze) mierz siły na zamiary i oceń, czy jesteś w stanie fizycznie oraz psychicznie podołać pracy w dwóch miejscach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy