reklama

Dlaczego nie wszędzie można wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego nie wszędzie można wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEPrzydomowa oczyszczalnia ścieków jest nowoczesną alternatywą dla szamb. Dzięki dobroczynnemu działaniu mikroorganizmów ścieki w oczyszczalni są oczyszczane i mogą bezpiecznie zostać odprowadzone do gruntu. Dlatego oczyszczalnia nie wymaga częstego opróżniania tak jak szambo, a koszt użytkowania własnej oczyszczalni to wydatek kilkuset złotych rocznie. Z racji, że jej eksploatacja jest zdecydowanie tańsza i mniej uciążliwa od szamba jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez inwestorów. Niestety wybór między szambem a własną oczyszczalnią nie zawsze należy do inwestora. Poniżej wyjaśniamy dlaczego nie wszędzie można wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a aspekty prawne
Brak możliwości przyłączenia do kanalizacji sanitarnej to podstawowy warunek, aby móc zamontować własną oczyszczalnię ścieków. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję należy zapoznać się z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak z warunkami zabudowy.

Bywa, że zapisy w wymienionych dokumentach nie pozwalają na budowę oczyszczalni. Przyczyną może być planowana w najbliższych latach budowa kanalizacji sanitarnej, a jako rozwiązanie tymczasowe konieczność budowy szamba. Planując montaż oczyszczalni należy pamiętać, że jej usytuowanie na działce musi być zgodne z prawem budowlanym i wymagane jest zachowanie odpowiednich odległości od obiektów.

Przede wszystkim przydomowa oczyszczalnia wraz z systemem odprowadzenia oczyszczonych ścieków musi być zamontowana minimum 2 metry od granicy działki. Ponadto oczyszczalnia powinna znajdować się w odległości minimum 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domu. Wymóg ten można ominąć, jeżeli w domu poprowadzona została wysoka wentylacja kanalizacyjna. Sprawa komplikuje się na małych działkach, gdzie jedynym źródłem wody jest studnia głębinowa.

Zbiornik przydomowej oczyszczalni powinien zostać zamontowany od niej w odległości minimum 15 metrów. Nieodłącznym elementem oczyszczalni jest system odprowadzenia oczyszczonych ścieków. W oczyszczalniach drenażowych (ekologicznych) system drenaży rozsączających powinien być oddalony od studni głębinowej na odległość minimum 70 metrów. Mniej rygorystyczne są przepisy w stosunku do oczyszczalni biologicznej ze względu na wysoką skuteczność oczyszczania ścieków i fakt, że ścieki są w niej oczyszczane do wody drugiej klasy czystości.

W tym przypadku system odprowadzenia oczyszczonych ścieków np. studnia chłonna powinien być oddalony od studni głębinowej na odległość minimum 30 metrów. Brak możliwość zachowania wymaganych odległości od obiektów uniemożliwia budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Kolejnym czynnikiem odgrywającym kluczową rolę w możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni są warunki gruntowo-wodne.

Bardzo wysoki poziom wód gruntowych oraz niska przepuszczalność gruntu niejednokrotnie uniemożliwia montaż oczyszczalni. Dlatego przed montażem oczyszczalni ścieków powinno się odbyć wizję lokalną z instalatorem. Jednym z czołowych dostawców i instalatorów jest firma Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Firma od ponad 15 lat świadczy usługi dostawy oraz montażu przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie całego kraju.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy