Stolica Lubelszczyzny może pochwalić się znakomicie wykształconym kapitałem ludzkim, niskimi kosztami pracy i atrakcyjnymi warunkami dla prowadzenia firmy.
Lublin zamieszkują młodzi, wyedukowani ludzie – studenci znanych i poważanych uczelni – UMCS, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej czy Uniwersytetu Przyrodniczego. Po ukończeniu studiów wielu absolwentów gotowych jest zostać w mieście i znaleźć stabilne zatrudnienie. Liczną grupę wśród żaków stanowią osoby z zagranicy, które kształcą się w języku angielskim na Uniwersytecie Medycznym, na kierunku lekarskim i stomatologicznym.
Utworzona na obrzeżach Lublina Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC umożliwia biznesmenom prowadzenie firmy na korzystnych warunkach (zwolnienie z podatku dochodowego).
Początkujących inwestorów gotowe są wesprzeć liczne instytucje, prowadzące usługi doradcze i szkoleniowe, np. Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny, Regionalna Izba Gospodarcza czy Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu.
Gospodarka w Lublinie daje szansę na rozwój w licznych sektorach:
- handel
- usługi dla biznesu
- przemysł maszynowy
- przemysł samochodowy
- przemysł energetyczny
- przemysł meblarski
- produkcja spożywcza (przemysł mleczarski, mięsny, piwowarski, tytoniowy, spirytusowy, cukierniczy, zielarski)
- przemysł IT
- sektor biurowy (ponad 50 nowoczesnych biurowców).
Miasto jest dobrze skomunikowane, zarówno pomiędzy dzielnicami, jak i z innymi miastami w Polsce, a to za sprawą licznych inwestycji drogowych oraz regularnie rozbudowywanej sieci kolejowej i lotniczej.Tempo życia mieszkańców jest bardziej spokojne w porównaniu z innymi metropoliami. Ludzie mają mniej zmartwień i więcej czasu, są życzliwi i pomocni.
Wyrejestrowane firmy
Najnowsze dane za sierpień pokazują, że z rejestru REGON wykreślone zostały 232 podmioty w samym Lublinie oraz 824 w województwie lubelskim. Dla porównania w lipcu ubyło 154 firm w Lublinie i 628 w województwie lubelskim.
Nowe firmy Lublin
W sierpniu łączna liczba założonych nowych firm w Lublinie wyniosła 315, w tym:
- 226 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 3 spółki cywilne
- 84 spółki z o.o.
- 2 spółki akcyjne
Dla porównania w lipcu w Lublinie przybyło 281 przedsiębiorstw:
- 207 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 2 spółki cywilne
- 71 spółek z o.o.
- 1 spółka akcyjna
Widzimy, że liczba zakładanych firm rośnie z każdym miesiącem. Wzrost wystąpił we wszystkich formach prowadzenia biznesu, przy czym największy przyrost mamy u osób fizycznych prowadzących działalność.
Nowo założone firmy woj. Lubelskie
W całym województwie lubelskim od 1 do 31 sierpnia przybyło 1224 firmy, w tym:
- 1078 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 13 spółki cywilne
- 131 spółek z o.o.
- 2 spółki akcyjne
W poprzednim miesiącu (1-31.07) w woj. lubelskim doszło 1206 firm, w tym:
- 978 osób prowadzących działalność gospodarczą
- 9 spółek cywilnych
- 117 spółek z o.o.
- 2 spółki akcyjne
W całym województwie lubelskim również możemy dostrzec tendencję wzrostową we wszystkich rodzajach działalności gospodarczej, z naciskiem na osoby fizyczne, które założyły firmę.
Do założenia własnej firmy prowadzi kilka ważnych kroków. Przede wszystkim trzeba wybrać formę prawną: mamy do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie należy zdecydować o formie opodatkowania działalności (opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt lub podatek liniowy). Oprócz tego czeka nas wybór kodów PKD, wypełnienie wniosku CEIDG-1 oraz założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki.
W wielu z tych kwestii może pomóc biuro rachunkowe. Wiele z nich oferuje pomoc doświadczonej księgowej w obsłudze dokumentów firmy.
Planujesz rozpocząć swój biznes? Zobacz jak uzyskać bezpłatną pomoc w założeniu firmy: https://adfk.pl/zalozenie-firmy/
Artykuł powstał na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.