reklama
reklama

Cięcie plazmą jako alternatywa do mechanicznej obróbki metali

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cięcie plazmą jako alternatywa do mechanicznej obróbki metali - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEObróbka metali to nie tylko usługi CNC, ale również cięcie plazmą. Proces ten polega na wykorzystaniu ciepła do stopienia metalu zamiast mechanicznego cięcia. Przecinarki plazmowe topią metal strumieniem zjonizowanych gazów podgrzanych do nawet 30.000K. Gaz wyrzucony pod wysokim ciśnieniem topi materiał i usuwa go z miejsca cięcia. Ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku materiałów, które przewodzą prąd elektryczny jak np. stal nierdzewna, aluminium czy miedź. Nie będzie więc odpowiednia do cięcia kamienia, papieru, szkła czy innych słabych przewodników prądu. Technika ta jest niezwykle opłacalna w przypadku cięcia grubych metali, jest wszechstronna i nie generuje wysokich kosztów konserwacji narzędzi. Nadaje się do cięcia elementów o złożonej geometrii, gdyż jest niezwykle precyzyjna.
reklama

Kto wykonuje usługi cięcia plazmą?

Firmy, których główną działalnością jest obróbka CNC często mają mocno sprofilowany zakres działań. W takich sytuacjach cięcie plazmą oraz inne usługi spoza własnej oferty zlecają swoim kooperantom. Wyspecjalizowane firmy z odpowiednim parkiem maszynowym są dla siebie idealnym uzupełnieniem. Firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c. dysponuje różnorodnym parkiem maszynowym, wykonując m.in. usługi tokarskie czy frezowania. W kooperacji poza cięciem plazmą wykonuje również cięcie laserem, wodą, anodowanie, kataforezę czy cynkowanie. W ramach usług własnych pod zamówienia klientów wykonuje również usługi spawalnicze czy malowanie proszkowe.

reklama

Co odróżnia cięcie plazmą od pozostałych metod obróbki?

Cięcie plazmą jak każda technika obróbki metali ma zarówno zalety, jak i wady. Cięcie jest 100x szybsze niż cięcie laserem, a 10x szybsze niż cięcie tlenowo-paliwowe. Dzięki temu znacznie poprawia się wydajność produkcji. W trakcie cięcia plazmą uzyskujemy wąską strefę wpływu cięcia, a dokładnie mówiąc mamy tu niewielki wpływ temperatury na cały materiał. Linia cięcia jest precyzyjna i charakteryzuje się dobrą jakością oraz niewielką szczeliną cięcia. Wynika to z braku pozostałości resztek topionego metalu na jego krawędzi. Zakres cięcia jest również niezwykle szeroki od 0,5mm do nawet 160mm. Metoda ta sprawdzi się idealnie przy rowkowaniu, planowaniu i znakowaniu metali. Można ją również wykorzystać do cięcia w środowisku wodnym, przez co znacznie obniży się towarzyszący pracom z metalem hałas.

reklama

Należy pamiętać, że w trakcie procesu wytwarza się silne promieniowanie UV, jak i duża ilość gazów i dymów szkodliwych dla zdrowia. Dość wysokie są koszty wdrożenia metody w firmie, jak i zakupu wymaganych urządzeń. Warto dokładnie przeanalizować opłacalność wprowadzenia metody do oferty lub skorzystać z oferty wyspecjalizowanych kooperantów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo