Ktoś wyrzucił chore króliki w gminie Niemce. Nie wolno się do nich zbliżać!

U wszystkich zwierząt stwierdzono objawy choroby myksomatozy | foto Pixabay

powiat-lubelski Kilkadziesiąt królików, żywych i martwych, znaleziono w dwóch w podlubelskich miejscowościach. Zwierzęta mają objawy wskazujące na zakaźną, zaraźliwą wirusową chorobę. Lokalne władze przestrzegają przed dotykaniem królików na tym terenie.

dsm

Opublikowano: 2 września 2020 16:13 | Aktualizacja: 2 września 2020 16:20

"W nocy 31 sierpnia 2020 roku na terenach leśnych w okolicy miejscowości Wola Niemiecka i Zalesie, przez jeszcze nieustalonego sprawcę zostało wyrzuconych kilkadziesiąt żywych oraz padłych królików" - podały władze gminy Niemce na oficjalnej stronie internetowej samorządu.

 

Ponadto, jak wskazują przedstawiciele Urzędu Gminy w Niemcach, u wszystkich zwierząt stwierdzono objawy choroby myksomatozy. To zakaźna, zaraźliwa wirusowa choroba królików domowych i dzikich, prowadząca do śmierci tych zwierząt. Poraża układ nerwowy. Choroba może być przenoszona m.in. przez bezpośredni kontakt z zakażonym osobnikiem, paszę lub wodę zakażoną odchodami chorych królików lub owady krwiopijne. Jest całkowicie niegroźna dla człowieka.

 

"Większość zwierząt została zabezpieczona. Jeśli podczas spaceru po lesie zauważycie Państwo żywego lub martwego królika proszę ich nie dotykać, a zdarzenie zgłosić do Urzędu Gminy Niemce pod nr tel. 81 756 24 09" - czytamy w komunikacie samorządu.

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 25 dni temu | ocena +0 / -0

  Barak

  On Mysli ze to Barok

 • 25 dni temu | ocena +0 / -0

  Koniecpolski

  To ten co konie wypuszcza.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  egzekutor amator

  Za jajca takich powiesić