Reklama

Reklama

Gmina Niemce: Kasa z Polskiego Ładu na dwie szkoły. Nie będzie kanalizacji za kilkadziesiąt milionów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: DSM/Archiwum

Gmina Niemce: Kasa z Polskiego Ładu na dwie szkoły. Nie będzie kanalizacji za kilkadziesiąt milionów - Zdjęcie główne

Otwarta na początku 2018 roku sala gimnastyczna przy szkole w Jakubowicach Konińskich liczy 740 mkw. powierzchni. W momencie oddania jej do użytku pozostała powierzchnia szkoły liczyła łącznie... 630 mkw. | foto DSM/Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Powiat lubelski 9,25 mln zł - tyle w sumie w ramach programu Polski Ład ma dostać gmina Niemce. Chodzi o inwestycje w szkoły w Rudce Kozłowieckiej i Jakubowicach Konińskich. Akceptacji nie zdobył za to wyceniany na 40 mln zł wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji.

Reklama

Założeniem programu jest niwelowanie skutków kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Sale: gimnastyczna i lekcyjne

Gmina Niemce będzie mogła liczyć na wsparcie dwóch inwestycji w lokalną oświatę - wynika z rozstrzygnięcia pierwszej edycji programu. To wsparcie rzędu 5 mln zł na rozbudowę szkoły w Jakubowicach Konińskich oraz 4,25 mln zł na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Rudce Kozłowieckiej.

- Potrzeba budowy sali gimnastycznej w Rudce Kozłowieckiej pojawiła się, gdy szkoły podstawowe przywrócono do formatu ośmioklasowego. Jest spora różnica między potrzebami dzieci w wieku 14-15 lat a takimi w wieku 11 lat w kwestii wychowania fizycznego. Takie były oczekiwania - zaznacza Henryk Smolarz, zastępca wójta gminy Niemce. - W Jakubowicach Konińskich potrzeba więcej sal lekcyjnych. Szkoła powiększyła się o trzy roczniki: sześciolatki oraz uczniów siódmych i ósmych klas. Dodatkowo oddziały przedszkolne. I to w sytuacji, gdy 170 dzieci z tego obwodu uczy się w szkołach w Lublinie, podczas gdy do Jakubowic Konińskich uczęszcza 150 dzieci - dodaje.

Gmina ma ze swojej strony zapewnić wkład własny na poziomie 5 proc. wartości inwestycji, więc teoretycznie mowa o około 200-250 tys. zł w przypadku każdego z wymienionych przedsięwzięć. Realne ceny będzie można określić jednak dopiero po przeprowadzeniu przetargów.

Chcieli miliony na skanalizowanie gminy

Wnioski na dotacje do rozbudowy dwóch szkół to nie jedyne, jakie gmina złożyła w ramach programu Polski Ład. Urzędnicy z Niemiec liczyli też na dotację na budowę kanalizacji w południowej części gminy w miejscowościach: Elizówka, Ciecierzyn, Łagiewniki, Jakubowice Konińskie, Dys.

- Mamy już projekty i pozwolenia na budowę, jesteśmy pod presją terminów ważności na te opracowania. W ostatnich latach nie było żadnych programów, które umożliwiałyby otrzymanie dotacji na takie zadanie W ramach Polskiego Ładu wnioskowaliśmy o około 40 mln zł - przyznaje Henryk Smolarz.

Co ze szkołą w Nasutowie?

Szkoły w Jakubowicach Konińskich i Rudce Kozłowieckiej to nie jedyne, co do których zgłaszane jest zapotrzebowanie na inwestycje. Część mieszkańców Nasutowa i okolic postuluje o wybudowanie nowej szkoły podstawowej w tej miejscowości. Aktualnie dzieci i młodzież uczą się w zabytkowym budynku. Władze Niemiec udanie zawnioskowały nawet o dotację na budowę sali gimnastycznej przy istniejącej szkole z programu wsparcia gmin popegeerowskich. Wsparcie wyniesie 2,5 mln zł.

- Pojawiła się koncepcja zastąpienia starej szkoły nową szkołą i wydania na to około 30 mln zł. Wydaje mi się, że radni nie podzielają tego poglądu, bo to by zablokowało pieniądze na rozwój gminy na kolejne dziesięć lat - mówi zastępca wójta. - Jest natomiast koncepcja etapowego rozwoju szkoły. Najpierw budowa sali gimnastycznej, a w kolejnych latach, jeśli będą możliwości, dobudowania sal lekcyjnych - dodaje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy