Reklama

Reklama

Gmina Niemce: GKS dostał tyle samo, co B-klasa. "Jest ryzyko, że klub nie przetrwa"

Opublikowano: 3 czerwca 2021 06:30
Autor: Dominik Smagała

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Powiat lubelski Gmina Niemce jak co roku rozdzieliła pieniądze na upowszechnianie sportu. Grający w piłkarskiej klasie okręgowej GKS Niemce dostał taką samą dotację, co kluby rywalizujące o dwie ligi niżej. - Nie da się na tym poziomie utrzymać zespołu za 29 tys. zł - rozkłada ręce prezes klubu. - Pieniądze podzieliliśmy sprawiedliwie - odpowiada zastępca wójta.

Reklama

Co roku gmina Niemce organizuje otwarty konkurs na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Zgłaszają się do niego kluby, stowarzyszenia i inne podmioty, które na terenie gminy prowadzą działalność sportową. Dla wielu z nich jest to bardzo istotna część rocznego budżetu.

Większe koszty, dotacja taka sama

W br. dotacje dostało 19 podmiotów. Największe z nich wynosiły po 29 tys. zł. Właśnie taką kwotę przyznano GKS-owi Niemce. To klub piłkarski rywalizujący na najwyższym poziomie rozgrywkowym spośród klubów piłkarskich w gminie - w KEEZA Lubelskiej Klasie Okręgowej (szósty poziom rozgrywkowy). Tyle samo pieniędzy dostały m.in. KS Nasutów, UKS Dys i KS Ciecierzyn, których zespoły grają w klasie B (ósmy poziom).

CZYTAJ TAKŻE: GKS Niemce słabszy od Oriona Niedrzwica Duża. Przegrali różnicą czterech goli

- Klubom z Nasutowa czy Ciecierzyna taka dotacja w zupełności wystarczy. Nas same opłaty sędziowskie, które są droższe w naszej lidze, w sezonie kosztują 11 tys. zł, do tego dochodzą koszty wyjazdów na mecze. Drużyny z klasy B nie mają dalekich wyjazdów, a my jeździmy na przykład do Janowa Lubelskiego, koszt wynajęcia busa na taki wyjazd to około 1 tys. zł - wylicza Tomasz Brzozowski, prezes GKS Niemce. - Oczywiście każdy klub powinien dostać dotację, by mógł funkcjonować, ale powinno to być podzielone według odpowiedniej hierarchii - uważa.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYNIKACH GKS-U NIEMCE

Władze gminy wyjaśniają, że priorytetem nie jest dla nich poziom rozgrywkowy klubów, a dostępność sportu dla mieszkańców.

- Nastawienie radnych jest takie, że my nie aspirujemy, by mieć klub w gminie klasy Manchesteru United. Bardziej zależy nam na tym, by kultura fizyczna była dostępna dla naszych mieszkańców i dla ich dzieci. Dobrze, że klubów w gminie jest więcej, nawet na niższym poziomie rozgrywkowym. Przez to większa liczba dzieci może podejmować w nich aktywność fizyczną. Bardziej zależy nam na tym niż na przeznaczeniu pieniędzy na klub, który byłby opierany na zawodnikach z zewnątrz - odpiera Henryk Smolarz, zastępca wójta gminy Niemce.

WIĘCEJ W AKTUALNYM (1.06) WYDANIU WSPÓLNOTY LUBARTOWSKIEJ i GMINY NIEMCE DOSTĘPNEJ W PUNKTACH PRASOWYCH ORAZ NA E-PRASA.PL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.