Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: "Laury Konserwatorskie 2021" wręczone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Wręczono nagrody w ramach konkursu "Laur Konserwatorski 2021". Przyznano cztery nagrody i siedem odznak. Organizatorzy ten sposób uhonorowują inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac.

Reklama

Konkurs "Laur Konserwatorski" organizowany jest corocznie. Ma on wyłonić wyróżniające się realizacje konserwatorskie cechujące się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia. Jest to też promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytkach, adaptacji i dbałości o ich właściwe utrzymanie i zagospodarowanie. Organizatorzy chcą w ten sposób uhonorować wzorowych inwestorów-gospodarzy zabytków i wykonawców prac.

W tegorocznej edycji konkursu, kapituła przyznała cztery "Laury Konserwatorskie”. Wyróżnieni zostali: Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Bukowinie; Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu - za prace konserwatorskie i restauratorskie Domu Dziekanów Zamojskich zwanego "Infułatką” w Zamościu, wraz z konserwacją eksponowanych zabytków ruchomych; Parafia Prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie - za prace restauratorskie i konserwatorskie przy cerkwi wraz z wyposażeniem wnętrza cerkwi w Horostycie; Rektor kościoła pw. Św. Piotra Apostoła w Lublinie - za prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza i wyposażenia kościoła pw. Św. Piotra Apostoła w Lublinie przy ul. Królewskiej 9. Laur Konserwatorski został złożony również na ręce Arcybiskupa Abla i Arcybiskupa Stanisława Budzika.

Za opiekę nad zabytkami wręczono jeszcze 5 złotych i 6 srebrnych odznak, nadanych przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Chodzi o odznakę "Za opiekę nad zabytkami", która jest nadawana jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym w społecznej opiece nad dobrami kultury lub w działalności konserwatorskiej.

W trakcie tegorocznej uroczystości zaprezentowano film przedstawiający nagrodzone realizacje i gospodarzy tych zabytków.

Wojewódzki Otwarty Konkurs Laur Konserwatorski jest organizowany przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy