Znamy program Nocy Kultury 2018 [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leśkiewicz

Znamy program Nocy Kultury 2018 [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura MiastoMomenTy - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Kultury w Lublinie. Jakie atrakcje zobaczymy nocą z 2 na 3 czerwca? Organizatorzy zapewniają wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Najciekawszym punktem Nocy Kultury będzie ul. Krawiecka, która po raz ostatni pojawiła się na mapach Lublina w 1947 roku. Była w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wydeptana na Błoniach Zamkowych ścieżka prowadząca do al. Unii Lubelskiej.  Ul. Krawiecka była najdłuższą ulicą przedwojennego, żydowskiego Lublina.

- Ta ulica zostanie przypomniana. Zagra ją Podwale, gdzie zostanie rozciągnięty ogromny centymetr, który pozwoli zmierzyć długość ulicy – mówi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
2 czerwca na Podwalu będzie można zobaczyć Krawatoskadę, która będzie zwieńczeniem „Akcji krawat”. To instalacja wykonana pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury i Krajobrazu KUL oraz słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Jak mówią twórcy - jest to instalacja dynamiczna, wieloformatowa, która będzie znajdować się z tyłu Klasztoru Oo. Dominikanów.


foto. Rafał Januszczak
Jakie obiekty jeszcze zobaczymy na Starym Mieście? Przede wszystkim Stretching, instalacja „Wolność, Panie!”, która nawiązywać będzie do tradycji krawiectwa i reformy obyczajów. Na krawieckim Podwalu pojawi się również Maszynownia, czyli instalacja skonstruowana ze starych maszyn do szycia.
W nocy z 2 na 3 czerwca będą „królować” Błonia Zamkowe. Tam ulokuje się Strefa Twórczości i Inspiracji. To miejsce przygotowane szczególnie dla dzieci. Będą czekać na nich liczne warsztaty i kreatywne zabawy.
Podczas Nocy Kultury powstanie też zadaszone Miasto, zbudowane z kostek cukrowych, które budowane będzie przez młodych architektów. W tym dniu zobaczymy w akcji kolektyw kilku.com, który przygotuje mapping na siedzibie Poczty Głównej.

Swoim wielkim widowiskiem plenerowym na schodach Zamku Lubelskiego pochwali się prof. Leszek Mądzik. Jego „warstwy” wprowadzą uczestników w świat teatru plastycznego.
Noc Kultury to także filmy oraz muzyka. Na dachu Tarasów Zamkowych wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filaharmonii im. H. Wieniawskiego. Na Wirydarzu Oo. Dominikanów usłyszymy Szansonistki i Retrosłuchaczy, którzy zaprezentują utwory „Ada to nie wypada”, „Ach Ludwiko” w w nowej aranżacji Tadeusza Czechaka. Jednym z najbardziej atrakcyjnych wizualnie obiektów będą instalacje artystyczne. Plac po Farze zamieni się w Sensualną Bramę, zdominowaną przez motywy roślinne.

Na cały festiwal składa się kilkaset wydarzeń. Cały obszerny program pojawi się w ciągu kilku dni na głównej stronie Nocy Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Budżet całego eventu wynosi 700 tys. złotych. Organizatorem projektu są Warsztaty Kultury w Lublinie. Na okres trwania Nocy Kultury lubelski Ratusz zaleca korzystanie z alternatywnych tras komunikacyjnych. Oś deptaka będzie udrożniona – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Komorski, zastępca Prezydenta Miasta Lublin. Rezerwacja wejściówek nastąpi 2 tygodnie przed festiwalem.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE