Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Krajobrazy zajmująca się promowaniem i wspieraniem rozwoju architektury krajobrazu oraz działaniami na rzecz przestrzeni publicznej i terenów zieleni w mieście. Zdaniem Fundacji jednym ze sposób korzystania z ogrodów jest wypełnienie go kulturą i sztuką.
- Sztuka w przestrzeni publicznej jest szansą na dialog ze społeczeństwem. Z tego połączenia powstała idea „Zmysłów Ogrodu Saskiego”. To wydarzenie, podczas którego chcemy pokazać jak do ekspozycji dzieł sztuki, muzyki oraz prowadzenia warsztatów i spotkań może zostać wykorzystana przestrzeń ogrodu czy parku - wyjaśniają organziatorzy na wydarzeniu na stronie Facebook.
Program wydarzenia
Wszystkie atrakcje będa odbywać się w centralnej części Ogrodu Saskiego (teren między Muszlą Koncertową a fontanną) - nastarszym parku w Lublinie. Program opiera sie na plenerowych koncertach fortepianowych, wystawie i spacerach tematycznych.
W sobotę od godz. 13 do godz. 15 będzie można tylko obejrzeć wystawę rzeźb. Więcej będzie działo się w niedzielę. Od godz. 11 do godz. 20 będzie odbywał się piknik rodzinny i również w tych samych godzinach będzie można obejrzeć rzeźby z sobotniej wystawy np. dzieła sztuki artystów z Wydziału Artystycznego UMCS.
Od godz. 13 do godz. 14 potrwa I koncert fortepianowy w wykonaniu Tomasza Krawczyka - nagardzanego, lubelskiego pianisty. Od godz. 14.30 do godz. 15.30 zaplanowano spacer pszczelarski, a przewodnikiem będzie Marcin Sudziński, który jest hodowcą pszczół i prowadzi Miejską Pasiekę Artystyczną na dachach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Spacer będzie wiódł przez teren Ogrodu Saskiego do pasieki artystycznej na dachu CSK.
Od godz. 15.30 do godz. 16 Wojciech Januszczyk, będący architektem krajobrazu i pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, poprowadzi spacer po dziełach znajdujących się w przestrzeni parku.
Od godz. 16 do godz. 17 odbędzie się spacer przyrodniczy, którego przewodnikiem będzie Krzysztof Wojciechowski - starszy specjalista ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych. W trakcie spaceru będzie można zgłębić swoją wiedzę dotyczącą fauny i flory, a także poznać bogate zasoby przyrodnicze Ogrodu Saskiego.
Ostatnią atrakcją będzie II koncert fortepianowy. Tym razem w wykonaniu Michała Iwanka - pianisty, aranżera, kompozytora i producenta muzycznego.
Od godz. 18 do godz. 20.00 potrwa zakończenie wydarzenia.