Reklama

Zbliża się najsmaczniejszy festiwal w Lublinie

Opublikowano:
Autor:

Zbliża się najsmaczniejszy festiwal w Lublinie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Od 7 do 13 września br. w Lublinie będzie odbywał się najsmaczniejszy festiwal – Europejski Festiwal Smaku.

Historia smakuje – to idea tegorocznej edycji festiwalu, powiązanej z odkryciem przez prof. Jarosława Dumanowskiego w Kijowie spisanej w połowie XVIII wieku rękopiśmiennej książki kucharskiej „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia” należącej do Rozalii Pociejowej i potem jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej Pociejowie byli w końcu XVIII w. właścicielami rozległych dóbr, przede wszystkim Włodawy, Różanki, Uściługa oraz posiadłości na Wołyniu i dzisiejszej Białorusi. – Książka kucharska Pociejów, która powstała na Lubelszczyźnie to tak naprawdę zbiór kilku książek spisywanych od XVI do XVIII w., zawiera ponad 1000 receptur, dotyczy różnych działów sztuki kulinarnej i jest najpełniejszym i najciekawszym tego rodzaju polskim tekstem, jego publikacja w prestiżowej serii wilanowskiej i związane z tym działania mogą zaowocować zwiększonym zainteresowaniem tymi terenami i ich historią. Receptury i posiane w nich oryginalne dania i produkty oraz przetwory  umożliwiają wykreowanie, promocję i rejestrację wielu potraw/produktów tradycyjnych i regionalnych województwa lubelskiego – mówi prof. Jarosław Dumanowski. Oto najważniejsze wydarzenia festiwalu.


Koncerty


Myra Horal & Mateusz „Cikno” Gabor, poniedziałek 7 września 2020, godzina 18, krużganki Bramy Krakowskiej, otwarcie festiwalu.

Ona jest wokalistką zespołu Tryptyk, wydała płytę „Kulturowa rozmowa”, on absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, wirtuozem akordeonu, prywatnie wujem Viki Gabor, z którą koncertuje. Usłyszycie pieśni polskie, słowackie, łemkowskie i bałkańskie.Józef Skrzek, piątek 11 września 2020, godzina 19, bazylika Dominikanów.

Basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponujący muzykę sakralną zaśpiewa swoje największe utwory, grane z SBB, zagra na tradycyjnych organach oraz instrumentach elektronicznych. To pierwszy, po wielu latach występ artysty w Lublinie. Koncert w 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II.La dentelle de Bruxelles. Wystawa malarstwa Danki Jaworskiej, czwartek 10 września 2020, godzina 18, Muzeum Historii Miasta Lublina.

Niezwykłe portrety z motywami słynnych koronek na sukniach. Koronki przez wieki zdobiły szaty europejskiej arystokracji, tkane (przy pomocy specjalnych kloców) cuda są symbolem belgijskiej sztuki. Danka Jaworska: Urodzona w Warszawie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w École Nationale Superieure des Arts Decoratifs (ENSAD) w Paryżu, w Deutsche Akademische Austausch Dienst (DAAD) w Worpswede, na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuki w Sztokholmie. Staż w Pracowni Sitodruku The Retigraphic Society w Ightham w Anglii. Od 1976 roku mieszka i pracuje w Sztokholmie. Uprawia malarstwo i grafikę.Okna pamięci Tadeusza Kantora. Teatr malowania Mariusza Kiryły, piątek 11 września 2020, 20.30, Sala Sztukmistrza, Hades Szeroka.

Mariusz Kiryła, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych przy ulicy Grodzkiej w Lublinie, uprawia malarstwo akrylowe na papierze i płótnie oraz grafikę. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Świdniku i Paryżu. Przez malowane na żywo okno pamięci zajrzymy do Wielopola Skrzyńskiego, miasteczka wieczności.Mój van Eyck. Wystawa malarstwa Danki Jaworskiej, sobota 12 września 2020, godzina 17, Galeria Sztuki Arche, Hotel Arche.

To malarski, bardzo osobisty hołd dla jednego z największych dzieł sztuki średniowiecznej. Na wystawie zobaczycie kadry z Ołtarza Gandawskiego. Ołtarz Gandawski lub Adoracja Mistycznego Baranka to złożony poliptyk tablicowy dużych rozmiarów, który początkowo był umieszczony w kaplicy Joosta Vijdta w katedrze św. Bawona w Gandawie, ale później ze względów bezpieczeństwa przeniesiono go w inne miejsce katedry. Zamówiony przez zamożnego kupca i finansistę Joosta Vijdta, wykonany przez Huberta i Jana van Eycków, ukończony w 1432. Głównym tematem dzieła jest odkupienie ludzkości przez ofiarę Chrystusa.Leica Open Day. Warsztaty fotograficzne „Historia smakuje”, piątek, sobota, niedziela 11-13 września 2020, godz. 12-18, Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL


Salon literacki

Krzysztof Miklaszewski, Nowa książka o teatrze polskim i teatrach lubelskich. Wieczór literacki, środa 9 września 2020,  godzina 18, Hades Szeroka.

Anna Białek, Wiersze. Wieczór literacki, piątek, 11 września 2020, godzin 17, Hades Szeroka.

Jarosław Dumanowski, Hrabiowie na Włodawie i Różance i ich książka kucharska. Wieczór literacki, sobota, 12 września 2020, godzina 19, Hades Szeroka.


Historia smakuje

Kolacje na 3 bramy. Kolacja krakowska, poniedziałek, 7 września 2020, restauracja Tinto.

Po raz pierwszy w Polsce dania z XVIII wiecznej książki kucharskiej z Lubelszczyzny. Niezwykła podróż w czasie, siedem niezwykłych dań.

Kolacje na 3 bramy. Kolacja grodzka, wtorek, 8 września 2020, restauracja Hades Szeroka

Po raz pierwszy w Polsce dania z XVIII wiecznej książki kucharskiej z Lubelszczyzny. Niezwykła podróż w czasie, siedem niezwykłych dań.

Kolacje na 3 bramy. Kolacja trynitarska, środa, 9 września 2020, restauracja 16 stołów.

Po raz pierwszy w Polsce dania z XVIII wiecznej książki kucharskiej z Lubelszczyzny. Niezwykła podróż w czasie, siedem niezwykłych dań.
Uczta historyczna

Rekonstrukcja potraw z osiemnastowiecznej rękopiśmiennej książki „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia”, czwartek, 10 września 2020, godzina 20, IBB Grand Hotel Lublinianka.

Barwna opowieść prof. Jarosława Dumanowskiego o sensacyjnym odkryciu rękopiśmiennego dzieła kulinarnego plus 7 dań, których rekonstrukcji podjęli się: Maciej Nowicki, szef kuchni Willa Intrata, położonej na terenie wilanowskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Oraz Maciej Barton, szef kuchni pałacowej w Ostoja Chobienice i Maciej Nieznaj, szef kuchni restauracji IBB Grand Hotel Lublinianka. Obowiązują zaproszenia.


Otwarte seminarium doktoranckie z prof. Jarosławem Dumanowskim

piątek, 11 września, 2020, godzina 17, Sala Unii Lubelskiej, klasztor Dominikanów.
Urodziny króla Zygmunta Augusta. Kolacja historyczna

piątek, 11 września, godzina 20.30, restauracja Przystanek Kultura Hotel Arche.

Włoskie przysmaki renesansu i polska kuchnia królewska. Rekonstrukcja lubelskich potraw historycznych pod kierunkiem szefa Macieja Bartona, specjalisty kuchni dworskiej. Ze specjalnym udziałem Victorii Enefros ze Szwecji w roli Katarzyny Jagiellonki, królowej Szwecji i siostry Zygmunta Augusta.


Jarmarki, Konkursy, Pokazy, Warsztaty

Jarmark Inspiracji,

środa, 9 września do niedziela 13 września 2020, godzina 10 do 20, Stare Miasto
Ponad 50 wystawców z Polski i Europy, chleby, sery, wędliny, miody, wina, nalewkiJarmark Tradycji na Szambelańskiej,

piątek, 11 września do niedziela, 13 września 2020, godzina 10 do 20, ulica Szambelańska.Warsztaty kulinarne dla dzieci,

poniedziałek, wtorek, środa, 7-9 września 2020, godzina 12, restauracja Jemy Zdrowo.

 

Warsztaty kulinarne dla dzieci,

poniedziałek, wtorek, środa, 7-9 września 2020, godzina 12, restauracja Jemy Zdrowo.Konkurs na najlepszy smak Województwa Lubelskiego,

piątek, 11 września 2020, godzina 12, Trybunalska Cafe.30. Ogólnopolski Turniej Nalewek,

sobota, 12 września 2020, godzina 12, restauracja Niepospolita.Ogólnopolski konkurs „Good Chef”,

piątek, sobota, niedziela, 11-13 września  2020, Scena Smaku, Stare MiastoPokazy kulinarne,

piątek, sobota, niedziela, 11-13 września 2020, Scena Smaku, Stare Miasto.


Finisaż Festiwalu

Debata Dwóch Ambon. Finisaż festiwalu, wtorek 15 września 2020, godzina 19, bazylika Dominikanów. Z udziałem arcybiskupa Stanisława Budzika i luterańskiego biskupa Jana Cieślara.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE