Reklama

Wystawa "Jesteśmy Ludźmi" w lubelskiej Galerii Labirynt. Artyści nie zgadzają sie na homofobię i dyskryminację LGBT+

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Galeria Labirynt

Wystawa "Jesteśmy Ludźmi" w lubelskiej Galerii Labirynt. Artyści nie zgadzają sie na homofobię i dyskryminację LGBT+ - Zdjęcie główne

Artyści nie zgadzają sie na homofobię i dyskryminację LGBT+. Wystawa jest odpowiedzią na słowa prezydenta Andrzeja Dudy. | foto Galeria Labirynt

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jutro (11 września) o 18.00. w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki zostanie otwarta wystawa "Jesteśmy Ludźmi", która ma być odpowiedzią na homofobiczne wypowiedzi obecnego prezydenta RP w trakcie kampanii wyborczej.

Prezydent Andrzej Duda o LGBT podczas kampanii 

 

W trakcie tegorocznej kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda ubiegający się o reelekcję krytkował środowiska LGBT+ mówiąc, że np. "Próbuje się nam proszę państwa wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia". Duda stwierdził również, że: "Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną, zupełnie nową. To jest taki neobolszewizm - oceniał - Bo jeżeli w szkołach przemyca się ideologię, żeby zmienić punkt widzenia dzieci i ustawić ich patrzenie na świat, choćby poprzez ich seksualizację w dziecięcym wieku, coś, co jest sprzeczne z najgłębszą logiką dojrzewania człowieka w sposób spokojny, zrównoważony, to jest ideologia, nic innego". Oprócz tego mówił: "Nie zgadzam się, by do szkoły były przemycane treści o charakterze ideologicznym". Podkreślał też, że podstawą rozwoju Polski, tak jak napisano w konstytucji, jest rodzina, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. 

 

Galeria Labirynt w odpowiedzi na słowa prezydenta

 

- "Jesteśmy Ludźmi" to interwencyjna wystawa zbiorowa, powstała w odpowiedzi na homofobiczne wypowiedzi prezydenta Dudy, które rozpoczęły nagonkę na osoby LGBT+ w Polsce. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace artystek i artystów odnoszących się do problemu homofobii i dyskryminacji - informuje Galeria Labirynt.

 

Prace będą ukazywać społeczność LGBT+ z różnych perspektyw. Swoje dzieła przekazali m.in: Mirosław Bałka, Ivan Davydenko, Katarzyna Kozyra, Anna Nawrot oraz duety Eva & Adela i Gilbert & George. 

 

Poza tym, jak podkreśla Galeria - w czasie kryzysu pandemii koronawirusa i równie zatrważającego kryzysu wartości, przedstawiane są prace, będące dla niektórych, tych najbardziej wrogo nastawionych wobec mniejszości, przejawem „zagrażającej ideologii” - Artyści i artystki na tę wrogość i zamknięcie się nie godzą - podkreśla Galeria. 

 

Poza tym, oragnizatorzy zaznaczają też, sztuka, której definicja wciąż się wymyka, prawdziwa przestrzeń wolności, swobodnej ludzkiej kreacji prowokuje do myślenia inaczej niż medialne wiadomości, a sztuka wymaga czasu i skupienia. 

 

- „Potwory istnieją naprawdę, jednak są zbyt nieliczne, by stanowić prawdziwe zagrożenie. O wiele groźniejsi są zwykli ludzie, funkcjonariusze gotowi uwierzyć i działać bez stawiania pytań” pisał Primo Levi. Wystawa "Jesteśmy Ludźmi" nie pozwala na pozostawanie obojętnym - informuje Galeria Labirynt.

 

W trakcie otwarcia wystawy odbędzie się performans, który jest wynikiem warsztatów artystycznych prowadzonych przez Filipa Kijowskiego - tancerza i choreografa. Jutrzejsze otwarcie będzie tłumaczone na język angielski i polski język migowy. Wstęp jest wolny, a wystawa będzie czynna do 11 października.

 

"Jesteśmy Ludźmi" po raz trzeci

 

Będzie to juz trzecia tego rodzaju wystawa. W pierwszej wystawie wzięło udział ponad dwudziestu artystów i artystek, po dwóch tygodniach dołączyli kolejni, a teraz będzie można zobaczyć prace już ponad stu osób, które swoją twórczością wyrażają sprzeciw wobec homofobii i mowy nienawiści. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE