Reklama

Rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: kul.pl

Rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Senat RP ustanowił rok 2018 rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

     Rok 2018 to nie tylko jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku także KUL obchodzi swoje stulecie. 7 grudnia 2017 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018, rokiem 100-lecia katolickiej uczelni. W uchwale czytamy: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem w/w uchwały głosowało 75 posłów, żaden z nich nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.


     Obchody jubileuszu to nie tylko sesje naukowe. Władze Uniwersytetu organizują z tej okazji m.in. dziękczynną pielgrzymkę do grobu św. Jana Pawła II, koncerty w Filharmonii Lubelskiej czy Centrum Spotkania Kultur, a także światowy zjazd absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


     Poniżej przedstawiamy krotką historię uczelni oraz link do kalendarium obchodów jubileuszu:


     Założyciel uczelni i jednocześnie jej pierwszy rektor, ks. Idzi Radziszewski fundusze na założenie katolickiej uczelni zbierał wśród Polonii w Petersburgu. W 1918 roku za zgodą polskich biskupów i nuncjusza Stolicy Apostolskiej 27 lipca został powołany Uniwersytet Lubelski. Początkowo uczelnia korzystała z budynku seminarium duchownego, gdzie działały cztery wydziały: Teologiczny, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych.


     W 1928 roku zmieniono nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz przeniesiono go do podominikańskiego gmachu przy Al. Racławickich (obecnie gmach główny KUL). Rozwój uczelni przerwała niemiecka okupacja. W latach wojny w gmachu znajdował się szpital wojskowy, jednak wykładowcy prowadzili dla swoich studentów tajne komplety nauczania. W czasach PRL-u uczelnia była nieustannie inwigilowana przez SB. Nie przerwało to jednak jej rozwoju – nazywana była wyspą wolności czy oazą wolnej myśli. W latach siedemdziesiątych prowadził na niej wykłady przyszły papież Karol Wojtyła.


     W latach dwutysięcznych (rok 2005) uczelnia kolejny raz zmieniła swoją nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Uczelnia ma charakter prywatny, jednak funkcjonuję na prawie uczelni państwowej.


      Obecnie na Uniwersytecie funkcjonuje siedem wydziałów miejscowych i jeden zamiejscowy.


zdjęcie: archiwum prywatneŹródło: kul.pl
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE