Planujesz wypoczynek za granicą? Zadbaj o ubezpieczenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Źródło: pixabay.com.pl

Planujesz wypoczynek za granicą? Zadbaj o ubezpieczenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Rozpoczął się okres urlopowy. To dla wielu Polaków okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również za granicą. Należy pamiętać, że o uraz czy wypadek podczas nawet najwspanialszego urlopu nie trudno. Aby przyjemne chwile odpoczynku nie zakończyły się nieprzyjemną niespodzianką, warto jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w Kartę EKUZ.

Dlaczego warto zabrać ze sobą na urlop kartę EKUZ?

Gdy pojedziemy na wypoczynek do jednego z państw Unii Europejskiej lub krajów EFTA, w sytuacji, gdy pomoc medyczna okaże się niezbędna (nagłe zachorowanie czy wypadek), karta EKUZ potwierdzi prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej.
W sytuacji, gdy musimy skorzystać ze świadczeń zdrowotnych za granicą, należy:
- udać się do lekarza lub placówki medycznej, która działa w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej,

- jak najszybciej okazać lekarzowi bądź administracji  szpitala kartę EKUZ (warto zabrać ze sobą kserokopie karty) wraz z dokumentem tożsamości.

| Jako osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mamy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w  kraju UE/EFTA, na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w tym kraju, tzn. będziemy musieli zapłacić wyłącznie za te świadczenia, które nie są w pełni finansowane w ramach systemu opieki  zdrowotnej na terenie danego kraju.

 Należy pamiętać, że prywatni lekarze nie honorują EKUZ. Za ich usługi płacicie Państwo sami, a NFZ nie zwraca tych kosztów.

Należy pamiętać, że...

Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Również ratownictwo górskie w wielu krajach, m. in. w Austrii, we Francji, Republice Czeskiej oraz Republice Słowackiej, jest w pełni odpłatne. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, obciążone jest wyższymi opłatami, niż w innych przypadkach. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Od 1 czerwca 2019 r., osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz - osoby prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą otrzymają kartę ważną trzy lata. 

W przypadku osób pobierających rentę, karta będzie ważna 18 miesięcy, dla osób pobierające emeryturę - 5 lat. Dla studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię -18 miesięcy, a dla małoletnich członków rodzin - 5 lat. Dla osób do 18. roku życia lub dla pełnoletnich członków rodzin po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego fakt kontynuacji kształcenia - 18 miesięcy. W przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy - 2 miesiące.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ wydał łącznie:
• w 2016 roku – 106 615 kart
• w 2017 roku - 123 788 kart
• w 2018 roku - 124 389 kart
• w okresie od 2 stycznia do 26 czerwca 2019 r. – 63 889 kart EKUZ.

Jak i gdzie można wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest nieodpłatnie przez Lubelski Oddział NFZ.

Lubelski Oddział NFZ wydaje karty w siedzibie Oddziału w Lublinie, ul. Koryznowej 2d, oraz w delegaturach w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Wzór wniosku o wydanie karty EKUZ znajduje się na stronie internetowej Funduszu.

Wnioski o wydanie EKUZ można złożyć osobiście. Jednakże serdecznie zapraszamy do składania wniosków w innej formie np.:
• faksem
• za pośrednictwem poczty elektronicznej na adresy email
• drogą pocztową
• ePUAP

Kartę EKUZ można odebrać osobiście albo NFZ odeśle ją na wskazany adres.
Prawo do otrzymania karty mają wszyscy, którzy są ubezpieczeni w NFZ oraz członkowie ich rodzin. Każdy członek rodziny otrzymuje osobną kartę.
Uwaga: w Lublinie w lipcu i sierpniu Kartę EKUZ wydajemy w każdą środę do godziny 18.00.

JAK UZYSKAĆ ZWROT KOSZTÓW LECZENIA PONIESIONYCH W KRAJACH UNII, JEŚLI NIE POSIADAJĄ PAŃSTWO PRZY SOBIE EKUZ?

W przypadku, kiedy osoba poniosła koszty leczenia w jednym z krajów UE/EFTA może starać się o ich zwrot, niezależnie od tego, czy podczas pobytu za granicą posiadała przy sobie kartę EKUZ. Należy pamiętać jednak o tym, że w większości krajów ubezpieczeni pokrywają część kosztów leczenia z własnych środków i są to opłaty, które nie podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto jeśli osoba nie ma ze sobą EKUZ, może być potraktowana jak pacjent komercyjny, a więc koszty które poniesie mogą być zdecydowanie wyższe od tych, które, zgodnie z przepisami unijnymi, będzie mógł zwrócić NFZ. Aby uzyskać zwrot kosztów po powrocie do Polski należy we właściwym Oddziale Wojewódzkim złożyć odpowiedni wniosek wraz z oryginałami rachunków i potwierdzeniem wpłaty. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad otrzymania refundacji oraz wymaganych dokumentów, można znaleźć na stronie internetowej Funduszu.

Materiał dzięki uprzejmości Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE