Reklama

Reklama

Lublin: Wystawa ś.p. Roberta Znajomskiego w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS. W czwartek wernisaż

Opublikowano: wt, 17 sie 2021 17:56
Autor: | Zdjęcie: Centrum Prasowe UMCS

Lublin: Wystawa ś.p. Roberta Znajomskiego w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS. W czwartek wernisaż - Zdjęcie główne

Wydział Artystyczny UMCS - Instytut Sztuk Pięknych | foto Centrum Prasowe UMCS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej organizuje wystawę retrospektywną śp.. Roberta Znajomskiego. Artysta jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią i mailartem. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Reklama

Robert Znajomski urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Ukończył kształcenie na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Pracował z dziećmi i młodzieżą realizując się twórczo jako pedagog, a także poprzez twórczość własną. Zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką, ekslibrisem, fotografią oraz mailartem. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 500 wystawach zbiorowych oraz projektach krajowych i zagranicznych. Był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie, wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem międzynarodowego ruchu International Union of Mail-Artists IUOMA oraz członkiem Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Zamościu, Milejowie, Lublinie, Łęcznej, Świebodzinie, Słubicach, Tomaszowie Lubelskim, Krakowie, Tyńcu, Puławach, Kluczborku, Radzyniu Podlaskim, Kraśniku, Janowie Lubelskim, Białymstoku, Olsztynie, a także zbiorowych w kraju i zagranicą (Cieszyn, Hrubieszów, Iława, Jelenia Góra, Łęczna, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Zamość, Zielona Góra, Zakopane, Druskienniki (Litwa), Treviolo (Włochy), Kovel (Ukraina).

Wśród nagród i wyróżnień, które otrzymał są: Wyróżnienie w 18. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2002, III Miejsce w 23. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2007, Wyróżnienie Honorowe w 24. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2008, II Miejsce w konkursie plastycznym pt. „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią, 2010, Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego za całokształt działalności kulturalnej, 2013, Wyróżnienie w 8. Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie, 2015, II Miejsce w XV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie, 2020, Wyróżnienie w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2020” w kategorii „grafika”, Zielona Góra 2020, Wyróżnienie Specjalne w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastyczno-Fotograficznym „Natura Moich Okolic 2021” w kategorii „grafika”, Zielona Góra 2021.

O twórczości Roberta Znajomskiego mówią inni artyści.

- Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy geometryczne do abstrakcji włącznie. (W malarstwie) główny nacisk stawia na kolor, który stanowi dla niego źródło inspiracji. W rysunku interesuje go linia, a tematem jest człowiek i przedmiot - mówi Andrzej Znamirowski, historyk sztuki z Krakowa.

- Mnie podoba się jego świeżość, szczerość i bezpretensjonalność wypowiedzi artystycznych, w których nie dostrzegam choćby cienia zadufania i pozerstwa. Robert niczego nie narzuca, nie kreuje, nie wrzeszczy "patrzcie, jakim jestem artystą ", nie zachwyca się sobą - dodaje Zdzisława Kapica, instruktor w Tomaszowskim Domu Kultury.

- Artysta nowych doznań i asocjacji kreacji plastycznych. Od malarstwa bardzo interesującego, szczególnie szpachlą. Świeżość przestrzeni uwieczniającej stan emocjonalny. Ten rytm na trzy czwarte. Ogrom, wielkość nieba, obniżona linia horyzontu buduje klimat gdzieś z podświadomości ogrodów snów, onirycznych, budzący czystymi barwami pozytywne wibracje. Paleta barw szeroka jak w baroku, ale zobrazowany detal rzeczywistości jest bliski neogotykowi. To te wysokie sklepienia nieba. Operowanie wysmakowaną plamą barwną daje właśnie te nadmienione asocjacje do malarzy postimpresjonistycznych. Najwyższych lotów. Nowa świadomość artystyczna - stwierdza Leszek Frey-Witkowski, artysta rysownik, grafik ze Świebodzina.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (19 sierpnia) o godzinie 18.00 w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS przy ulicy T. Zana 11. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy