Reklama

Reklama

Lublin: W Muzeum KUL jest wystawa o kard. Stefanie Wyszyńskim

Opublikowano: ndz, 22 sie 2021 13:19
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Lublin: W Muzeum KUL jest wystawa o kard. Stefanie Wyszyńskim  - Zdjęcie główne

W Muzeum KUL jest wystawa o kard. Stefanie Wyszyńskim | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prezentowana jest wystawa „...sztuka jest mocą trwałą! Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego o kulturze". Na ekspozycję składają się wielkoformatowe fotografie Prymasa Tysiąclecia połączone z wybranymi wypowiedziami o sztuce i kulturze

Reklama

- Ta wystawa koncentruje się na różnych przemyśleniach kard. Wyszyńskiego na temat kultury i sztuki, na tym jak ważną rolę odgrywały one w kształtowaniu polskiego narodu. Zawiera szereg cytatów wyjętych z różnych homilii i przemówień Prymasa, ale także opatrzona została w dzieła sztuki, głównie gotyckiej i nowożytnej, które urozmaicają jej scenografię. Są to eksponaty, które są na uczelni od 1956 roku i najprawdopodobniej kardynał mógł je tu na KUL-u oglądać - wyjaśnia dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL.

Na wystawie są wielkoformatowe fotografie Prymasa Tysiąclecia połączone z wybranymi wypowiedziami o sztuce i kulturze. KUL zaznacza, że mimo iż kardynał często podkreślał, że nie jest znawcą sztuki, to w swoich pismach i homiliach niejednokrotnie nawiązywał do dzieł wielkich mistrzów, wykazując niespotykaną wrażliwość i znajomość tematu. Podkreślał też doniosłą rolę znajomości kultury ojczystej w kształtowaniu się tożsamości narodu, zwłaszcza młodego pokolenia.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: 101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Historyk KUL o Cudzie nad Wisłą

Uczelnia dodaje, że nie do przecenienia są również zasługi kardynała w budowaniu i powojennym odbudowywaniu kościołów, nauczaniu o kulturze, wspieraniu badań naukowych, w tym opracowywaniu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Kardynał był zaangażowany w rekonstrukcję katedry św. Jana w Warszawie i mniejszych świątyń zniszczonych po II wojnie światowej. Zgłębiał wiedzę z zakresu historii sztuki i technicznych aspektów odbudowy.

Uzupełnienie ekspozycji są zabytki ze zbiorów Muzeum KUL oraz pamiątki związane z kardynałem Wyszyńskim, np. artystycznie oprawiony mszał ofiarowany przez niego z okazji 40-lecia KUL i monstrancja, której używał w trakcie sprawowania funkcji Wielkiego Kanclerza KUL w latach 1946-48, specjalnie wypożyczona na tą okazję z kościoła akademickiego.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00, do 1 października. Jest ona dwujęzyczna - teksty i podpisy są także w języku angielskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.