Reklama

40. rocznica Lubelskiego Lipca – otwarcie wystawy upamiętniającej lipcowe wydarzenia

Opublikowano: pt, 3 lip 2020 14:27
Autor: | Zdjęcie: Teatr NN

40. rocznica Lubelskiego Lipca – otwarcie wystawy upamiętniającej lipcowe wydarzenia - Zdjęcie główne

foto Teatr NN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W tym roku obchodzimy 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. Z tej okazji Miasto Lublin we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotowało okolicznościową wystawę „Przed sierpniem był lipiec”, która upamiętnia ówczesne, lipcowe wydarzenia.

Otwarcie wystawy "Przed sierpniem był lipiec" odbędzie się 6 lipca (poniedziałek) o godzinie 11.00 na Placu Litewskim.

 

Lublin był wielokrotnie świadkiem i zarazem uczestnikiem najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Latem 1980 roku przez Polskę przetoczyła się fala strajków pracowniczych. Ich pierwszą odsłoną były lipcowe wydarzenia w Lublinie i na Lubelszczyźnie. W 40. rocznicę Lubelskiego Lipca, chcemy je przypomnieć. Przemiany ustrojowe i dzisiejszy kształt naszego kraju zawdzięczamy odwadze i determinacji bohaterów tamtych dni, zwykłym mieszkańcom naszej małej ojczyzny. Sukces Lubelskiego Lipca '80 otworzył drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków w walce o lepsze warunki życia, wolność i demokrację. Strajki 1980 roku i to, co wydarzyło się później, spowodowały zmianę oblicza nie tylko Polski, ale i całego świata. Zapraszam Państwa na wystawę „Przed sierpniem był lipiec” na Placu Litewskim, która przypomina wydarzenia sprzed 40 lat w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Jubileuszowa wystawa upamiętnia falę strajków oraz protestów pracowniczych, które w lipcu 1980 roku objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. W efekcie drastycznej podwyżki cen żywności zaprotestowały załogi świdnickiego WSK. Następnie w ich ślady poszło wiele dużych zakładów w lublinie. Strajki na Lubelszczyźnie trwały od 8 do 25 lipca 1980 r. Brało w nich udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Protest oprócz wymiaru ekonomicznego związanego z poprawą warunków życia był wyrazem szerokiego niezadowolenia społecznego i buntu przeciwko autorytarnej władzy w walce o wolność i demokracją. Wydarzenia te były początkiem strajków, które zasięgiem objęły cały kraj. Konsekwencjami tych wydarzeń było m.in. powstanie Solidarności.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE