reklama
reklama

Minister klimatu w Bogdance. Związkowcy pytali o koncesję na pole Ostrów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Minister klimatu w Bogdance. Związkowcy pytali o koncesję na pole Ostrów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie - Spotkanie było dla nas bardzo cenne i dla naszej firmy. Potwierdziło, że w perspektywie do 2040 roku zapotrzebowanie na węgiel będzie większe niż dotychczas – podkreślał prezes LW Bogdanka, Kasjan Wyligała. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rozmawiała dzisiaj w Bogdance z władzami lubelskiej kopalni oraz szefami wszystkich związków zawodowych działających przy lubelskiej kopalni.
reklama

 

O dyrektywie metanowej

Jednym z tematów rozmów była dyrektywa metanowa, czyli drastyczne limity emisji metanu przez kopalnie, nad którymi pracuje Parlament Europejski. Doprowadziłyby one do zamknięcia większości polskich kopalń.

- Tutaj ogromna rola naszych wszystkich polskich europarlamentarzystów, bo wiemy że samymi głosami naszych parlamentarzystów prawicy nie jesteśmy w stanie tego dokumentu [rozporządzenia w sprawie dyrektywy metanowej] zablokować – podkreślała minister Moskwa w Bogdance.

W czasie dzisiejszego briefingu na terenie lubelskiej kopalni Anna Moskwa podkreślała, że Bogdanka nie będzie objęta dyrektywą metanową.

- Niemniej jednak dzisiaj rozmawialiśmy w ogóle o dyrektywie metanowej i solidarności wszystkich górników w Polsce, bo jeżeli mówimy o szkodliwości tego dokumentu, tej opłaty, dla jednej, dwóch, trzech, czterech kopalni w Polsce, to de facto jest to szkodliwe dla całej branży – mówiła Anna Moskwa.

Ministe klimatu dziękowała władzom lubelskiej kopalni, za to, że Bogdanka zaopatrzyła w ostatnim sezonie 150 gmin, które rozprowadzały po preferencyjnych cenach węgiel dla gospodarstw domowych.

O strategii energetycznej Polski

Tematem spotkania z minister Moskwą była też aktualizacja strategii energetycznej Polski.

- Spotkanie było dla nas bardzo cenne i dla naszej firmy. Potwierdziło, że w perspektywie do 2040 roku zapotrzebowanie na węgiel będzie większe niż dotychczas – mówił prezes LW Bogdanka, Kasjan Wyligała.

- To wskazuje na te elementy, o których pani minister mówiła, czyli modernizacja bloków 200 MW [starych bloków energetycznych o takiej mocy – przyp. KK]. Dodatkowo to jest kwestia związana z suwerennością energetyczną państwa, która będzie kolejną normą jak tu pani minister wskazała w nowej polityce, więc my jako Bogdanka cieszymy się z tej aktualizacji – dodał prezes.

O koncesjach na nowe złoża

Z kolei związkowcy podjęli temat koncesji na wydobycie węgla z nowych złóż.

- Jako strona społeczna jesteśmy głównie zainteresowani tym, żeby jak najwięcej dobrych miejsc pracy tutaj utrzymać i jak najdłużej, a tego nie zrobimy, jeśli nie będziemy mieli dojść do nowych złóż. Nowe złoża to przede wszystkim koncesje na Puchaczów V i Ostrów. Bez tego będziemy zmuszeni wejść w jakieś tam głębsze pokłady, a tam może wystąpić metan i możemy wtedy wejść w dyrektywę metanową – podkreśla Grzegorz Jadwiżuk, przewodniczący działającego w lubelskiej kopalni Związku Zawodowego Górników.

- Prace nad koncesją na Puchaczów 5 trwają już od ładnych paru lat. My jako społeczna tylko zwróciliśmy się do pani minister o to, żeby te prace jeśli to jest możliwe zostały przyśpieszone – dodaje.

- Oczywiste jest, że potrzebujemy koncesji i nowych szybów. Ze słów przedstawicieli rządu, którzy dzisiaj byli w Bogdance wnioskuję, że jest to dla nich sprawa równie pilna jak dla nas – stwierdził po spotkaniu Jarosław Niemiec, przewodniczący Związku Zawodowego „Przeróbka” w Bogdance.

- Ja jestem spokojny że przy obecnej strukturze przemysłowej to zapotrzebowanie będzie rosło na tyle, że miejsce dla węgla będzie, ale musimy mieć gwarancje koncesji i inwestycji niezbędnych, żeby kopalnia funkcjonowała do tego przynajmniej 2049 roku, ale ja myślę że węgiel przy normalnej polityce gospodarczej będzie nam potrzebny dużo dłużej - dodał. 

O elektrowni

- Pytaliśmy o możliwość, a wręcz o zapewnienie, że pole Ostrów będzie budowany. Widać, że w dłuższej perspektywie jest to możliwe, aczkolwiek konkretne daty nie padły. Mamy za to zapowiedź pomocy ministerstwa klimatu i środowiska w kontekście uzyskania koncesji na wydobycie w polu Ostrów – powiedział Artur Brzozowski, szef Związku Zawodowego „Kadra”.

Wróciły też rozmowy na temat elektrowni na zgazowany węgiel w Starej Wsi koło Łęcznej. 

W tym kontekście związkowcy pytali o możliwość uzyskania przez Bogdankę terenów, gdzie miała powstać taka elektrownia. Tereny te należą bowiem do Enei, która w tym roku ma już nie być większościowym udziałowcem LW Bogdanka, bo lubelska kolania ma zostać w 100 proc. wykupiona przez Skarb Państwa.  

 

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama