reklama
reklama

Z nurtem sztuki. Oto to kolejne artystki Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Warsztaty Kultury / materiały prasowe

Z nurtem sztuki. Oto to kolejne artystki Festiwalu Sztuki Nad Rzeką - Zdjęcie główne

foto Warsztaty Kultury / materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w Lublinie Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Nad Rzeką. Warsztaty Kultury ogłosiły już pierwsze artystki, których prace będziemy mogli zobaczyć w malowniczej przestrzeni nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego.
reklama

Festiwal Sztuki Nad Rzeką odbędzie się nad brzegiem płynącej przez środek Lublina Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta. W trakcie festiwalu, niczym w letniej galerii sztuki, na świeżym powietrzu wśród zieleni zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej, do realizacji których Warsztaty Kultury zaprosiły 9 artystek i artystów z Polski oraz jedną z Ukrainy, posługujących się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi.

Ich prace, zrealizowane specjalnie na tę okazję, będą wchodziły w dialog z otaczającą przestrzenią, stanowiąc komentarz zarówno do niej samej, jaki i do aktualnych wydarzeń społecznych. To wydarzenie dla osób, które poszukują inspiracji i chcą doświadczyć kontaktu z kulturą i naturą na własnych zasadach, przy szumie Bystrzycy w spokojny i niezobowiązujący sposób.

– Sztuka współczesna często nastwiona jest na eksperyment i poszukiwania formalne. Prace, które powstaną, będą różnorodne i wykonane zaskakującymi materiałami. Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dosyć niekonwencjonalnych glonów morskich i sierści psa. Podobnie z tematami prac – niektóre z nich odniosą się bezpośrednio do miejsca, w którym są prezentowane, inne wyjdą ze swoją wymową szerzej w kontekst społeczny – opowiada Magdalena Linkowska, koordynatorka wydarzenia.

Podczas Festiwalu publiczność zobaczy 8 instalacji/obiektów/interwencji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Jedną z nich stworzy Aleksandra Liput – artystka wizualna zajmująca się ceramiką, tkaniną, tworząca obiekty i instalacje. W swojej twórczości porusza problemy związane z szeroko rozumianą duchowością i magicznymi przedmiotami. Inspiracji poszukuje w dawnych wierzeniach i opowieściach. Interesuje się koncepcjami związanymi z mitem i utopią.

Asystentka w Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2023 roku obroniła doktorat zatytułowany „Dzisiaj za oknem drzewa wyglądały jak żywe istoty na księżycu”, który był prezentowany w Galerii Labirynt w Lublinie. Autorka odwołuje się w nim do koncepcji retrotopii oraz potrzeb duchowych współczesnego człowieka. Jej prace były prezentowane także w Galerii Zachęta w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Poznaniu, Fundacji Galerii Foksal w Warszawie.

– Bardzo się cieszę, że jestem częścią tego Festiwalu, ponieważ uwielbiam prezentować swoje prace w kontekście natury, a właśnie tak będą zaprezentowane „Amulety dla Bystrzycy”. Będzie to pięć wiszących na drzewie obiektów wykonanych z ceramiki i sznura. Moja praca odwołuje się do pięciu dopływów rzeki Bystrzycy i do tego, jaka jest między nimi płynność, w jaki sposób funkcjonuje ten ekosystem i jak silnie te rzeki są ze sobą powiązane – opowiada Aleksandra Liput.

Do grona artystek dołączyła również Marta Krześlak, która buduje instalacje kinetyczne, sytuacje site-specific oraz nagrywa kolażowe prace wideo. Eksperymentuje z różnymi materiałami, często przekształcając obiekty z jednej instalacji w kolejną lub projektuje je tak, by zmieniały się w czasie. Artystka wykorzystuje rozpoznawalne motywy, sprawdzając, jak mogą pomóc w oswajaniu stale uciekającego punktu odniesienia. W jej pracach najważniejsze jest bezpośrednie doświadczenie jako możliwość przywołania osobistego wspomnienia. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych m.in. w Miejscu Projektów Zachęty, CSW Zamek Ujazdowski, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Industra Art Brno i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, MOCA Hiroshima, Kode Bergen. Marta Krześlak uczestniczyła w rezydencjach artystycznych w Kooshk Residency w Teheranie, Meet Factory w Pradze oraz International Studio and Curatorial Program w Nowym Jorku. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi.

– Tytuł mojej pracy to „Stacja pogodowa”. Jest to instalacja, która pomoże odpowiedzieć na pytanie, co znajduje się w pustce, kiedy wydaje się, że nic w niej przecież nie ma – opowiada Marta Krześlak.

Przypominamy, że artystkami, które również zaprezentują swoje prace podczas Festiwalu będą Inga Levi – graficzka, mozaikarka, malarka i artystka filmowa, która zajmuje się również instalacją i sztuką interdyscyplinarną oraz Alicja Bielawska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, która na co dzień pisze poezję, tworzy rysunki, rzeźby i instalacje, wykorzystując tkaniny i ceramikę.

Otwarcie festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania do października.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama