reklama
reklama

Warsztaty Kultury zapraszają na Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Warsztaty Kultury zapraszają na Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w LublinieWarsztaty Kultury w Lublinie rozpoczynają realizację międzynarodowego projektu pn. „Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej”. To wyjątkowa okazja do wzmacniania artystycznego dialogu między Polakami, Białorusinami i Ukraińcami. Źródłem inspiracji i puntem wyjścia działań będzie tradycyjna twórczość ludowa.
reklama

Wycinanka to wyjątkowy element sztuki ludowej, który jest kultywowany od ponad 150 lat, będąc jednocześnie nieodłączną częścią kultury Polski, Białorusi i Ukrainy. Dawniej była najpiękniejszą ozdobą świątecznego wystroju wiejskiej izby, a dziś stanowi jedną z najbardziej intrygujących form sztuki ludowej.

Udział w projekcie umożliwi spotkanie twórców rzemiosła tradycyjnego, wymianę doświadczeń i spostrzeżeń. Zaproszenie do Wschodniego Laboratorium Wycinanki Ludowej przyjęły: Czesława Kaczyńska (Polska), Lizaveta Chyrvontsava (Białoruś) i Julia Datchenko (Ukraina). Projekt umożliwi także współpracę zaproszonych twórczyń ludowych ze współczesnymi artystami sztuk wizualnych z Polski (Monika Trypuz), Białorusi (Alena Semeniuk) i Ukrainy (Kiryl Kryvarotau).

reklama

Ponadto twórcy rzemiosła poprowadzą warsztaty wycinanki dla młodzieży i osób dorosłych.


Monika Trypuz – artystka wizualna poruszająca się w dziedzinie sztuki krytycznej i designu spekulatywnego. Jest założycielką marki modowej How I, w której wykorzystuje twórczo rozwinięty perebor w celu kreacji istotnych znaczeniowo i kulturowo ubrań.

Lizaveta Chyrvontsava – członkini Białoruskiego Związku Mistrzów Sztuki Ludowej jako rzemieślniczka. Przeszkoliła ponad 120 specjalistów w zakresie sztuki dekoracyjnej i użytkowej. W 2018 roku otrzymała tytuł Mistrza Ludowego Białorusi.

Kiryl Kryvarotau – białoruski artysta polskiego pochodzenia. Absolwent wydziału artystycznego UMCS. Zajmuje się grafiką komputerową i sztuką multimedialną. Jego prace były prezentowane na różnorodnych wystawach, konkursach oraz wydarzeniach kulturalnych.

reklama

Yulia Datchenko zajmuje się wycinankarstwem oraz pisankarstwem. Oprócz najbardziej reprezentatywnej wycinanki artystka zajmuje się innymi dziedzinami sztuki ludowej: tkactwem, haftem (tradycyjne bluzki, obrusy, serwety), koronkarstwem (wstawki do stroju ludowego i pościeli), plastyką obrzędową i zdobniczą.

Alena Semeniuk – białoruska artystka, magister sztuki mieszkająca i działająca od 7 lat w Lublinie. W swojej twórczości od lat skupia się na sztuce w przestrzeni publicznej, maluje między innymi murale, prowadzi warsztaty dla młodzieży.

Nożyce – Papier – Nożyce | warsztaty

reklama


Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do wzięcia udziału w warsztatach z mistrzyniami wycinanki z Polski, Białorusi i Ukrainy. To okazja, aby stworzyć własne dzieło pod okiem doświadczonych rzemieślniczek. Wycinanka to wyjątkowy element sztuki ludowej, który jest kultywowany od ponad 150 lat.

18 listopada 2023, godz. 13.00 – warsztaty dla młodzieży w wieku 15–17 lat
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Zapisy: przez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Straszny wykład” i wernisaż wystawy Nożyce – Papier – Nożyce


Finałem projektu „Wschodnie Laboratorium Wycinanki Ludowej” będzie prezentacja kolażu wykonanego wspólnie przez twórców ludowych i artystów wizualnych w przestrzeni publicznej Starego Miasta w Lublinie oraz uroczysty wernisaż. Przed wernisażem Warsztaty Kultury zapraszają na „Straszny wykład”, czyli rozmowę na temat słowiańskich stworów i potworów we współczesnej wycinance.

30 listopada 2023, godz. 17.00 – wykład i wernisaż
1 grudnia 2023 – 8 grudnia | ekspozycja wystawy
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro | „Straszny wykład”
Ku Farze | wernisaż i eskpozycja wystawy
Wstęp wolny

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama