Już na stałe w program Nocy Kultury wpisała się wystawa „Lublin w Malarstwie” prezentowana w galerii „Przy Bramie”. Zobaczymy na niej najlepsze prace przedstawiające Lublin, które zostały wyłonione w konkursie. Będzie można podziwiać wykonane w różnych technikach malarskich obrazy ukazujące uroki dawnego i współczesnego Lublina, piękno architektury i ciekawe zaułki. Klimat naszego miasta utrwalili na płótnach artyści z lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Do dawnego Lublina przeniesiemy się również za sprawą wystawy „Echa przeszłości” prezentowanej w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej. Prace powstałe na bazie starych lubelskich pocztówek będą współczesnym spojrzeniem na historyczne miejsca i wydarzenia. Zobaczymy, jak historia wpływa na dzisiejszy świat, a jak przeszłość pozostaje obecna w naszym codziennym życiu.
„Echa przeszłości” to tylko jedna z kilku ekspozycji przygotowanych przez MDK nr 2. Na odwiedzających i odwiedzające czekać też będą m.in. wystawy „Bernardyńska Ulica” i „Vetterowie – nasi Patroni” przedstawiające obiekty z ulicy Bernardyńskiej oraz wspominające rodzinę Vetterów.
Harmonia w akwareli i na zdjęciach
W Galerii Gardzienice odnajdziemy z kolei „Harmonię kolorów i słów”. Na przygotowanej przez Ewelinę Zajączkowską ekspozycji pojawi się 25 akwareli inspirowanych poezją haiku Piotra Zieniuka. Prace prezentowane będą wraz z towarzyszącymi im wierszami, co stworzy unikalną, multisensoryczną przestrzeń.
Do harmonii nawiąże też wystawa Laury Bąk ze Studia Fotografii Artystycznej przy ul. Czechowskiej 24/2. „Harmonia i chaos: osobowość” połączy obrazy będące manifestacją emocji – od dzikich i nieokiełznanych po spokojne i kojące z czarno-białymi fotografiami, w których artystyczny zabieg ukrycia twarzy uniemożliwia identyfikację postaci. Fotografie te będą symbolizować nieobecność i siłę niewidocznego. Ekspozycję wzbogaci książka „Sztuka pozowania” Laury Bąk.
„Pod Akacją” w wielu odsłonach
Spacerując przez Stare Miasto, zajrzyjcie na patio Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” przy ul. Grodzkiej 11. Znajdą się tam fotografie portretowe dużych formatów wyeksponowane i oświetlone kurtyną światła i węża świetlnego. Prace zatytułowane „Styk-Impuls-Interakcja” przygotują uczestnicy i uczestniczki Pracowni Fotografii Artystycznej Anny Borowskiej.
Więcej ciekawych rzeczy odnajdziemy w samym MDK-u. To m.in. fotografie „Dotyk Spojrzenia” wykonane przez uczestników Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej pod kierunkiem Anny Asyngier-Kozieł, grafika komputerowa Macieja Guzowskiego z Pracowni Artystycznych Technik Cyfrowych Pixseloza pod kierunkiem Mariusza Stryjeckiego, wystawa grafik „Dotyk” wykonanych w technice linorytu autorstwa Małgorzaty Golec – uczestniczki Pracowni Rysunku i Grafiki pod kierunkiem Katarzyny Niedźwiadek czy prace plastyczne uczestników Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem Iwonny Jedlińskiej.
Fotografie dawne i współczesne
Odwiedzający Zaułek Hartwigów przy ul. Kowalskiej 3 natrafią na wystawę fotografii Władysława Bogackiego, jednego z najwybitniejszych polskich fotografików okresu międzywojennego, członka Fotoklubu Polskiego oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim oraz w Muzeum Historii Fotografii przy Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym, które w 1975 roku nazwano jego imieniem.
Wystawę zdjęć obejrzymy nawet w klubokawiarni Ostro. Ich autor Marcin Wojdak to twórca popularnego profilu na Instagramie „Cosmoderna”, gdzie dzieli się ciekawostkami na temat architektury powojennego modernizmu. Publikuje również krótkie opowiadania. W internecie obserwuje go ponad 34 tys. osób. W Ostro zaplanowano wernisaż wystawy i spotkanie z autorem.
Wschodni Festiwal Fotografii w Perle
Warto zajrzeć też do Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Wśród wielu atrakcji odnajdziecie tam też prace Związku Polskich Fotografów Przyrody pt. „Różni ludzie — jedna pasja” oraz Cezarego Dubiela – „Nasze czasy”. Pierwsza z nich to przegląd fotografii, w których uwidoczniona jest pasja do natury. Składają się na nią prace różnych artystów, które na wiele sposobów pokazują jej piękno i ulotność. Na drugiej pojawi się z kolei zbiór surrealistycznych fotogramów, które łączą w sobie rzeczywistość z fantazją. Każda z prac przestawia historię z wplecioną w wątek symboliką.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.