reklama
reklama

Marcowe wydarzenia Kultury Enter (program)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Marcowe wydarzenia Kultury Enter (program) - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w Lublinie Czasopismo Kultura Enter oraz Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie z Mykołą Riabczukiem – publicystą, krytykiem literackim, pisarzem ukraińskim wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość i aktywność społeczną oraz na pokaz filmu „Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” i rozmowę z jego reżyserką Tetianą Kowtunowicz z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
reklama

Miłośnikom pisania polecane są warsztaty dla reporterów i reporterek prowadzone przez Annę Goc i Marcina Żyłę, dziennikarzy zajmujących się m.in. opisywaniem grup wykluczonych, zmian w społeczeństwie, kulturze i świecie.

Program

„Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” | Prezentacja filmu i spotkanie z Tetianą Kowtunowicz

„Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” opowiada o ostatniej fazie kijowskiego Majdanu 2013/2014, w której doszło do zbrojnej konfrontacji pomiędzy społeczeństwem a milicją. Największą konsekwencją tego starcia były ofiary śmiertelne – z dużą ich przewagą po stronie ludności cywilnej. Konfrontacja zakończyła się wycofaniem ówczesnych władz ukraińskich z życia politycznego i całkowitą rezygnacją pomajdanowych władz z dążenia do uzależnienia Ukrainy od Moskwy. Społeczny cel Majdanu został osiągnięty. Zwycięstwo oznaczało jednak dezintegrację państwa poprzez niemal natychmiastową aneksję Krymu przez FR oraz poprzez wywołaną z rosyjskiej inspiracji wojnę w Donbasie.

W filmie wykorzystano materiały Archiwum Ustnej Historii Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Spotkanie z Tetianą Kowtunowicz

Spotkanie w Lublinie stanowi najważniejszy punkt przyjazdu Tetiany Kowtunowicz do Polski, zbiegający się z 10. rocznicą wydarzeń, które nastąpiły po kijowskim Majdanie. Będzie to okazja do dyskusji nad historią, której obecną konsekwencją jest rozpoczęta w roku 2022 pełnoskalowa napaść na Ukrainę. Uczestnicy porozmawiają na temat przyszłości nie tylko państwa ukraińskiego, lecz także całej Europy, szczególnie tej części, która narażona jest na agresję terytorialną.

W spotkaniu oprócz Tetiany Kowtunowicz wezmą udział dr Mariusz Zajączkowski, prof. Grzegorz Motyka i ks. dr Stefan Batruch.

Kim są goście?

Tatiana Kovtunovich – historyczka, kuratorka projektów historii mówionej w Ukraińskim Instytucie Pamięci Narodowej, koordynatorka projektu „Majdan: historia mówiona”.

Dr Mariusz Zajączkowski – archeolog, historyk i politolog związany z Zakładem Badań nad Historią i Pamięcią Europy Wschodniej PAN.

Prof. Grzegorz Motyka – polski historyk specjalizujący się m.in. w stosunkach polsko-ukraińskich, profesor nauk społecznych, od 2023 r. członek Kolegium IPN.

ks. dr Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.


Kiedy: 14 marca 2024 r., godz. 17.30

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Wstęp wolny.

Dostępność: słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia. Film w języku oryginalnym z polskimi napisami.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama