reklama
reklama

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jakie atrakcje będą dla dzieci?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Inne Brzmienia / Facebook

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jakie atrakcje będą dla dzieci? - Zdjęcie główne

foto Inne Brzmienia / Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi imprez w Lublinie Od czwartku (27 czerwca) do niedzieli (30 czerwca) na błoniach zamkowych w Lublinie trwać będzie 17. edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje będą zorganizowane dla najmłodszych.
reklama

Dzieci wyruszą w literacko-dźwiękową podróż po świecie legend i historycznych ciekawostek, zanurzą się w tajemnicze i klimatyczne „Duszne historie” Dominiki Czerniak-Chojnackiej, a także odkryją moc „strasznych dźwięków” podczas wyjątkowych warsztatów perkusyjnych.

To 17. edycja organizowanych przez Warsztaty Kultury lubelskich Innych Brzmień i 11. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.

Małe Inne Brzmienia

Małe Inne Brzmienia to autorski program edukacyjny towarzyszący Festiwalowi Wschód Kultury – Inne Brzmienia, którego rolą jest oswajanie dzieci i młodzieży z różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazanie, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy.

Wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału uczestników i uczestniczek. Tworząc program wydarzenia, organizatorzy stawiają sobie za cel rozwijanie aktywnych postaw, kreatywnego myślenia oraz umożliwianie dzieciom i młodzieży spotkań z muzykami i muzyczkami. Wartością nadrzędną zawsze jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników i uczestniczek. Warsztaty pozwalają odkryć swój potencjał twórczy w atmosferze wspaniałej zabawy.

Program

Duszne historie” – rodzinna wystawa ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej

Dzielna pisarka Martyna Skibińska pozwoliła wybrzmieć zakurzonym historiom i rozszyfrowała kto, gdzie oraz jakie wydaje jęki i dlaczego. Już-nie-tak-dzielna ilustratorka, Dominika Czerniak-Chojnacka, podpatrzyła duchy i zobrazowała je w formie wyjątkowej, bo niemalże fotograficznej.

Twarzy duchom, które dawno zapomniane tylko pohukują na zamkach i w pałacach, użyczyli jej krewni i znajomi. Tym samym powstał „Duchowy Przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”. Tymczasem na zachętę, razem z Warsztatami Kultury w Lublinie, zaprezentowana zostanie wyjątkową wystawa, na którą składa się 46 grafik ze wspomnianej książki. Powiększone, opatrzone przypisami, oddziałują nieco inaczej niż na stronach przewodnika. Karta z zadaniami pozwala zatrzymać się dłużej na ilustracjach i poszperać w ich złożonej strukturze.

Kiedy: 27–30 czerwca 2024 r., w godz. 10.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Wstęp wolny. Wystawa dla dzieci w wieku 10+ wraz z opiekunami.

Gramy! Straszymy! – spotkanie literacko-dźwiękowe

Jeśli myślisz, że w Polsce straszą tylko Biała Dama i Rycerz bez Głowy, to upiornie się mylisz! O tym, że jest inaczej, wyraźnie mówi „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” (Wydawnictwo Dwie Siostry 2024), czyli koszmarnie zabawny przewodnik po miejscach nawiedzonych i niesamowitych.

Jak wynika z badań duchologicznych, zjawy, czarownice, wampiry, diabły i inne nadprzyrodzone istoty występują w naszym kraju całkiem licznie, od Szczecina po Łańcut i od Wałbrzycha po Kętrzyn. Można je napotkać nie tylko w zamkach i pałacach, ale też w dawnym bunkrze, pod mostem, a nawet w windzie, nie mówiąc o jaskiniach i leśnych uroczyskach.

Gdzie ich szukać? Dzięki temu przewodnikowi poznasz nie tylko sławne nawiedzone i magiczne miejsca jak Łysa Góra, Łęczyca czy zamek Książ, ale też te mniej znane, gdzie zapuszczają się tylko doświadczeni ducholodzy. Dowiesz się, gdzie mieszkał król-pirat, gdzie grasowały okrutne rozbójniczki i gdzie jest jedyny w Polsce pomnik UFO.

Uczestników spotkania po niesamowitym szlakiem legend i ciekawostek historycznych oprowadzać będzie autorka przewodnika – Martyna Skibińska. Wszystkie odważne dzieci wraz ze swoją przewodniczką będą mogły zanurzyć się w świat przedziwnych historii oraz pełnych czarnego humoru ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Będzie też niejedna okazja do tego, by samemu zabawić się w ducha i trochę postraszyć rodziców czy innych uczestników spotkania.

Spotkanie odbędzie się w scenerii wystawy „Duszne historie”.

Kiedy: 30 czerwca 2024 r., w godz. 11.00–12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dla dzieci w wieku 8+ wraz z opiekunami

Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie innebrzmienia.eu, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztaty perkusyjne – „Bardzo straszne dźwięki”

Podczas warsztatu stworzysz dźwięki jak z horroru. Poprowadzi je Zuzanna Ossowska. Porozmawiamy o dźwiękach budzących grozę i ich znaczeniu dla wywołania określonego efektu w widzu i słuchaczu.

Powspominamy najstraszniejsze odgłosy, jakie zostały w naszej pamięci. Poznamy podstawy tworzenia efektów dźwiękowych w kinie oraz, co najważniejsze, zastanowimy się jak mogą brzmieć miejsca opisane na kartach „Duchowego Przewodnika po Polsce” Martyny Skibińskiej.

Do dyspozycji warsztatowczów będzie zestaw perkusjonaliów (floor tom, shaker, rura deszczowa itp.), pakiet różnych przedmiotów codziennego użytku (np. deska do krojenia, szklana butelka, gazeta), mikrofony, efekty i oczywiście własne głosy oraz ciała.

Kiedy: 30 czerwca 2024 r., w godz. 13.00–13.40 – I grupa, 13.50–14.30 – II grupa
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dla dzieci w wieku 7+ wraz z opiekunami
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie innebrzmienia.eu, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama