Istniejący od 2004 roku, Wydział Inżynierii Środowiska od 22 lutego zmienia swoją nazwę na Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki.
- To więcej niż tylko kosmetyczna zmiana. To wyraźny sygnał, że Politechnika Lubelska rozwija się, odpowiadając na współczesne potrzeby rynku i nauki - podkreślają władze wydziału.
Na Wydziale pracuje 70 osób, a 354 studentów kształci się na trzech kierunkach: inżynierii środowiska, inżynierii odnawialnych źródeł energii oraz – od 2023 roku – energetyce. Z kolei dzięki aparaturze badawczej możliwe jest prowadzenie projektów na szeroką skalę – zarówno w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, jak i nowoczesnych technologii energetycznych.
- Dodanie kierunku energetyka w naturalny sposób doprowadziło do podjęcia decyzji o zmianie nazwy. W końcu trudno mówić o nowoczesnych rozwiązaniach środowiskowych bez uwzględnienia wyzwań energetycznych - uważa dziekan wydziału prof. Beata Kowalska.
Jednym z argumentów przemawiających za rozszerzeniem nazwy wydziału jest jej wpływ na umiędzynarodowienie uczelni.
- Taka zmiana zwiększa atrakcyjność kierunku dla studentów i doktorantów z zagranicy. W wielu krajach inżynieria środowiska jako samodzielna dyscyplina nie funkcjonuje w takim ujęciu jak w Polsce. Studenci zagraniczni, słysząc termin „inżynieria środowiska”, mogą kojarzyć go raczej z ochroną środowiska niż z technicznymi aspektami tej dziedziny. Dodanie „energetyki” jednoznacznie wskazuje na techniczne i interdyscyplinarne podejście, co zwiększa zainteresowanie kandydatów i ułatwia im zrozumienie profilu kształcenia - zaznacza dziekan Kowalska.
Uczelnia podkreśla, że zmiana nazwy to także jasny komunikat: W dobie kryzysu klimatycznego i transformacji energetycznej absolwenci tego wydziału staną się kluczowymi specjalistami, którzy będą kształtować przyszłość naszej planety.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.