Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: ZUS zapowiada waloryzację. Środki przyszłych emerytów wzrosną o kilka procent

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Województwo lubelskie: ZUS zapowiada waloryzację. Środki przyszłych emerytów wzrosną o kilka procent - Zdjęcie główne

ZUS zapowiada waloryzację. Środki przyszłych emerytów wzrosną o kilka procent | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zwiększą się środki zapisane na kontach klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja wyliczy z nich przyszłe emerytury.

Reklama

Co roku w czerwcu ZUS waloryzuje stan kont i subkont ubezpieczonych. W 2022 roku obejmie to oszczędności emerytalne ok. 24 milionów osób. Sama waloryzacja polega na podwyższeniu środków procentowymi wskaźnikami. W ten sposósb składki emerytalne na kontach i tzw. kapitał początkowy wzrosną o 9,33 proc. Wysokość waloryzacji zależy od inflacji i od przypisu składek, czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych z poprzedniego roku.

- Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł - podaje przykłady prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Żaden podmiot na rynku nie da nam tak korzystnych warunków, na przykład na lokacie. Państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń oraz chroni realną wartość składek przed inflacją. To pokazuje, że warto oszczędzać na emeryturę w ZUS. Trudno o lepsze zabezpieczenie środków, które gromadzimy przez dekady naszej aktywności zawodowej - zaznacza.

- Dla ubezpieczonych należących do drugiego filara emerytalnego ZUS prowadzi również subkonta, które podlegają dziedziczeniu. Środki na subkontach wzrosną w czerwcu o 7,07 proc. Tutaj waloryzacja zależy od dynamiki wzrostu PKB z ostatnich pięciu lat - dodaje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Efekty waloryzacji będzie można sprawdzić przez internet. Każdy ubezpieczony dostanie informację na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy