- Pasje nadają życiu kierunek, jednak ich realizowanie wymaga często dużych nakładów finansowych. Dlatego jako Zarząd Województwa Lubelskiego chcemy sprawić, żeby droga kariery młodych ludzi była jak najmniej wyboista, by mogli realizować swoje pomysły nie martwiąc się o kwestie finansowe - przekonuje Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego.
Stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele edukacyjne związane z potrzebami naukowymi, tj.: na udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni lub warsztatu w narzędzia, materiały oraz ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Uczniowie mogą wykorzystać stypendium na programy do nauki języków obcych i innych przedmiotów, sprzęt komputerowy, zakup niezbędnego wyposażenia do nauki w domu, jak np. lampkę, biurko czy krzesło obrotowe. Dodatkowo stypendium może być wykorzystane na rozwój uczniów i usprawnienia dla niepełnosprawnych, w tym na zakup okularów korekcyjnych, aparatów słuchowych czy opłacenie zajęć logopedycznych.
CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Żeby uczniowie nie mieli problemów z kręgosłupem. Są zalecenia w sprawie tornistrów
Program stypendialny "Lubelskie wspiera uzdolnionych 2021-2023”, skierowany jest do szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki oraz przedsiębiorczości. Do uczniów, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się na terenie województwa, a w roku szkolnym 2021/2022 są uczniami szkoły podstawowej (klasa VII lub VIII) lub liceum ogólnokształcącego. Nie wliczają się w to szkoły dla dorosłych. Największa liczba stypendystów w ramach tego programu w ubiegłym roku szkolnym 2020/2021 uczęszczała do: III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie – 51 osób, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie – 44 osoby, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie – 22 osoby.
Z kolei program stypendialny "Lubelska kuźnia talentów 2021-2023” skierowany jest do szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki, przedsiębiorczości lub w zakresie przedmiotów zawodowych. Do uczniów, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się naszym województwie oraz w roku szkolnym 2021/2022 będą uczniami szkół zawodowych (poza szkołami dla dorosłych). Najwięcej stypendystów w ramach programu w ubiegłym roku szkolnym, uczęszczała do: Zespołu Szkół Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie – 69 osób, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu – 54 osoby, Szkoły Policealnej - Medycznego Studium Zawodowego im. Stanisława Liebharta w Lublinie – 26 osób.
Tegoroczne stypendia w kwocie 350 zł miesięcznie przyznawane będą na okres od 1 września do 30 czerwca przyszłego roku uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację. W ramach programu w roku szkolnym 2021/2022 zostanie przyznanych 1258 stypendiów.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Zbliża się rok szkolny. Minister edukacji o podziale uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych
Nabory wniosków ruszyły w środę (1 września). Dokumenty o przyznanie stypendium na rok szkolny 2021/2022 można składać do 22 września.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie realizuje programy stypendialne od 2008 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.