Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Przedsiębiorcy rozliczają się w nowych terminach. ZUS przypomina zasady

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Przedsiębiorcy rozliczają się w nowych terminach. ZUS przypomina zasady - Zdjęcie główne

Przedsiębiorcy rozliczają się w nowych terminach. ZUS przypomina zasady | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z wejściem w życie rządowego programu Polski Ład, zmieniły się terminy rozliczeń przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prawne płacą teraz składki do 15 dnia miesiąca, a jednoosobowe firmy - do 20.

Reklama

Nowym terminem  rozliczeń dla płatników składek, którzy mają osobowość prawną jest 15. dzień miesiąca. Chodzi m.in. o spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia i fundacje. Z kolei do 20. dnia miesiąca rozliczają i opłacają składki podmioty, które nie mają osobowości prawnej. Są to osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne). Z uwagi na to, że 20 lutego wypada w niedzielę, termin rozliczenia za styczeń przesuwa się dla nich na poniedziałek - 21 lutego. Natomiast termin rozliczeń dla jednostek budżetowych nie zmienił się i jest to nadal 5. dzień miesiąca.

Kolejna zmiana dotyczy dokumentów rozliczeniowych.

- Obecnie muszą je składać co miesiąc wszyscy przedsiębiorcy, także ci, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenia. Jednoosobowe firmy mogą składać dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej, ale ZUS zachęca je, by do rozliczeń wykorzystywały Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Portal ułatwia przygotowanie deklaracji i ich wysyłkę przez internet - wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

W lutym przedsiębiorcy po raz pierwszy opłacają składkę zdrowotną na nowych zasadach. Polski Ład uzależniła jej wysokość od formy opodatkowania, z której korzysta prowadzący działalność.

- W obliczeniu składki zdrowotnej pomaga kalkulator na stronie zus.pl. Wystarczy w nim wybrać miesiąc rozliczenia i wpisać dane o dochodzie lub przychodzie w zależności od swojej formy opodatkowania - mówi naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w Oddziale ZUS w Biłgoraju, Anna Pietras-Okoń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy