Reklama

Reklama

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów. Jak je organizują lubelskie parafie?

Opublikowano: śr, 31 mar 2021 15:30
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów. Jak je organizują lubelskie parafie? - Zdjęcie główne

W Wielką Sobotę święcenie pokarmów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W tym tygodniu przypada Wielkanoc. Dzien przed - w Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją święci się pokarmy. Lubelskie parafie organizują święcenie pokarmów od 8 rano. W związku z pandemią może być ono organizowane np. poza kościołem.

Reklama

Zgodnie z tradycją chrześcijańską, dzień przed Wielkanocą, czyli w Wielką Sobotę święci się pokarmy. W koszyku są np. jaja, baranek cukrowy, sól, chleb, wędliny i babka wielkanocna. Po sobotnim poświęceniu, wszystko to trafia na stół wielkanocy w niedzielę, a śniadanie wielkanocne rozpoczyna zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, podobnie jak w Boże Narodzenie - opłatek.

W tym roku Wielka Sobota przypada 3 kwietnia.

-  Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych - informuje Archidiecezja Lubelska.

W Lublinie święcenie pokarmów odbędzie się m.in. w parafi pw. św. Jadwigi Królowej przy ul. Koncertowej i będzie miało miejsce na zewnątrz świątyni, (co 20 minut) od godz. 8.00 do 14.00. Natomiast w parafii pw. Dobrego Pasterza przy ul. Radzyńskiej od godz. 8.00 do 16.00 co pół godziny. Z kolei parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Kalinowszczyzna zorganizuje święcenie pokarmów co 15 min. od godz. 9 do 14 na placu przy kościele.

Parafia Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka przy al. Kraśnickiej planuje święcenie w godzinach 8-16.00, a parafia Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej w godz. 8:30 – 12:00  - co 30 min na placu przed kościołem.

Z kolei parafia Wieczerzy Pańskiej przy al. Warszawskiej  od 9.00 do 15.00 co pół godziny (najprawdopodobniej na placu kościelnym), parafia św. Alberta Chmielowskiego przy ul. Willowej w godz. od godz. 8.00 - 15.00, a parafia Świętego Krzyża przy ul. Pogodnej  od godz.7:00 co godzinę do godz. 14:00. - na zewnątrz. Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej planuje święcić pokarmy od godz. 8 do 14.00., a parafia rzymskokatolicka bł. Piotra Jerzego Frassatiego przy ul. Skierki od 8.00 do 12.00 na zewnątrz kościoła.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy