W piątek (5 stycznia) rano zmarł w Lublinie ksiądz biskup Ryszard Karpiński. Miał 88 lat. Urodził się 28 grudnia 1935 r. w Rudzienku w powiecie lubartowskim. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 kwietnia 1959 r. w Lublinie. Mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej (tyt. Minervino Murge) został 24 sierpnia 1985 r. Święcenia biskupie przyjął 28 września 1985 r. w Lublinie. Jego dewiza biskupia brzmi Viatoribus fer auxilium – Podróżującym nieść pomoc. Był Biskupem Pomocniczym Senior Archidiecezji Lubelskiej i doktorem teologii Pracował w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, był przewodniczącym Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Turystycznego, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. W 2012 roku przeszedł w stan emerytalny.
- W imieniu kapłanów Archidiecezji Lubelskiej wyrażam wdzięczność Bogu za dar życia i posługi śp. bp. Ryszarda. Dziękuję za to, że był wychowawcą wielu pokoleń kapłanów. Ksiądz biskup Ryszard był i wymagający i łagodny zarazem. Byłeś pasterzem gorliwym, oddanym Kościołowi. Księże biskupie, jesteśmy Ci wdzięczni za to, że chętnie przebywałeś z nami. Widać było, że chętnie się czuł w naszym gronie. Pamiętał także o odwiedzaniu księży chorych, pracujących za granicą. Niech Bóg przyjmie ofiarę Twego życia. Odpoczywaj w pokoju. - mówi ks. Krzysztof Kwiatkowski.
- W imieniu wiernych Archidiecezji Lubelskiej dziękuję śp. bp Ryszardowi za troskę o nas wiernych, o naszą formację. Byłeś częścią nas. Udzielałeś sakramentu bierzmowania, wizytowałeś parafie. Brałeś udział w wielu uroczystościach w różnych zakątkach Archidiecezji. Zapamiętami, że chciałeś drugiego człowieka obdarować słowem, uśmiechem, a czasem krówką wyciągniętą z kieszeni. Młodych obdarowywałeś najczęściej słowem zaczerpniętym z nauczania św. Jana Pawła II. Dziękujemy Ci za otwartość i poczucie humoru. Byłeś cenionym proboszczem Archikatedry, otwartym na spotkanie z drugim człowiekiem. Chętnie wysłuchałeś każdego, chętnie rozmawiałeś. Twoje życie stanowilo dla nas drogowskaz. - mówi prof. Katarzyna Kuć-Czajkowska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.