reklama
reklama

Uroczyste czepkowanie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Uroczyste czepkowanie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
37
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaŁącznie ponad 200 absolwentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zostało symbolicznie wprowadzonych do zawodów. Kierunki, które skończyli to pielęgniarstwo i położnictwo.
reklama

Uroczystość czepkowania absolwentów studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo Wydziału Nauk o Zdrowiu UM w Lublinie odbyła się 17 lipca w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Symboliczne nałożenie czepka pielęgniarskiego i położniczego absolwentom i ślubowanie są zawsze tradycyjną ceremonią połączoną z wniesieniem na scenę Auli Symbolu Światła oraz Symbolu Serca.

- To niezwykle ważne zawody, które kształtują osobowość - powiedział w swoim wystąpieniu rektor UM w Lublinie, prof. Wojciech Załuska. - Nnasi absolwenci są świetnie wykształceni, dzięki zaangażowaniu doskonałej kadry dydaktycznej. Ponadto, ideą w Naszej Uczelni jest tworzenie zespołów medycznych i rozwijanie w oparciu o nie kluczowych umiejętności niezbędnych w pracy z pacjentem. To przekłada się na konkretne efekty kształcenia.  

Podczas uroczystości głos zabrali goście a także przedstawiciele absolwentów, dziękując za zaangażowanie i pomoc w czasie studiów. 20 studentek pielęgniarstwa i 5 studentek położnictwa ukończyło studia na pierwszym stopniu z wyróżnieniem.

- To u nas w Lublinie rozpoczęło się kształcenie akademickie na pielęgniarstwie. Tak długa tradycja zobowiązuje nas do jakości. Staramy się podtrzymywać najlepsze wzorce, ale także wdrażać najnowsze rozwiązania stosowane w kształceniu kadr medycznych na wszystkich kierunkach Wydziału Nauk o Zdrowiu. Myślę, że w mijającej kadencji mamy czym się pochwalić - powiedział dr hab. Mariusz Wysokiński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. - Zmieniliśmy strukturę Wydziału. Podstawą funkcjonowania Wydziału Nauk o Zdrowiu są Katedry Dydaktyczne. Taka organizacja Wydziału przenosi punkt ciężkości z kształcenia teoretycznego na zrównoważone kształcenie uwzględniające aspekty teoretyczne i praktyczne, dopasowane do aktualnej sytuacji w systemie opieki zdrowotnej.

Kadrę Wydziału stanowią nie tylko teoretycy, ale również praktycy z obszaru medycyny, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, farmacji, zdrowia publicznego i terapii zajęciowej (pielęgniarki naczelne, kierownicy klinik i oddziałów szpitalnych, pielęgniarki/położne oddziałowe, koordynatorzy opieki, specjaliści w poszczególnych dziedzinach medycyny).

Wydział po raz pierwszy w historii zdobył kategorię naukową A w dyscyplinie nauki o zdrowiu jako wynik ewaluacji jakości działalności naukowej pracowników Wydziału. Natomiast tegoroczny ogólnopolski ranking Fundacji Perspektywy na trzeecim miejscu ulokował kierunek Pielęgniarstwo, a na piątym Położnictwo.

Kształcenie pielęgniarek na poziomie studiów wyższych, zapoczątkowało powstanie 3-letniego Studium Pielęgniarstwa w 1969 roku na Akademii Medycznej w Lublinie. W 1971 roku w Lublinie na AM powstał pierwszy w Polsce Wydział Pielęgniarski.  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama