Reklama

Reklama

Trwają "Ferie z WOT". Szkolą się nowi, lubelscy terytorialsi

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi szkolenie wojskowe w ramach projektu "Ferie z WOT". Bierze w nim udział 67 osób. Jednocześnie terytorialsi zapowiadają już kolejne szkolenia, z czego najbliższe zacznie się pod koniec stycznia.

Reklama

Od 4 do 17 stycznia w całym kraju trwają ferie zimowe. Swoją propozycje na spędzenie wolnego czasu, przygotowała 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. To, trwające własnie, szkolenie podstawowe w ramach projektu Wojsk Obrony Terytorialnej "Ferie z WOT”. Bierze w nim udział 67 ochotników z województwa lubelskiego, w tym dorośli uczniowie, studenci i nauczyciele.

- Ochotnicy ćwiczą na poligonie oraz w koszarach, pod okiem doświadczonych instruktorów z batalionu lubelskiego i zamojskiego. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 17 stycznia br. w Lublinie - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Blisko połowa ochotników to uczniowie, studenci oraz nauczyciele. W szeregach terytorialsów są też kobiety. 

- Od dziecka mam zamiłowanie do służb mundurowych. Rodzina mnie bardzo wpiera, a zwłaszcza moja babcia, która nalegała, żebym wstąpiła do wojska. Również moi znajomi, którzy służą w lubelskiej brygadzie OT zachęcali mnie, aby iść w ich ślady. WOT to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą służyć w wojsku, a jednocześnie nie chcą rezygnować z dotychczasowego życia zawodowego - mówi szer. Patrycja, nauczycielka języka angielskiego z Chełma. 

- Od szkoły podstawowej chciałam służyć w wojsku, ukończyłam liceum mundurowe, a gdy nadarzyła się okazja wstąpiłam do WOT. Służba w wojsku idealnie zgrywa się z nauką – mogę studiować i jednocześnie służyć ojczyźnie. Moja uczelnia to szanuje, wielu moich kolegów na tym kierunku jest już w WOT - dodaje szer. Kinga z Lublina, studentka pierwszego roku na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe na KUL.

Samo dostosowanie terminu szkolenia podstawowego do przerwy w nauce, nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Ochtonikom przekazywana jest podstawowa wiedza wojskowa. Cały cykl szkolenia terytorialsów trwa w sumie 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. W pierwszym półroczu tego roku 2 LBOT planuje przeprowadzić 4 szkolenia podstawowe dla nowych kandydatów. Tzw. „szesnastki” odbędą się w terminach: 30.01.-14.02., 13-28.03., 8-23.05., 26.06.-11.07.

Cały czas można wstąpić w szeregi rerytorialsów. Żeby to zrobić należy z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek o powołanie do służby. Można to zrobić bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej, Chełmie lub Zamościu - w zależności od miejsca zamieszkania, za pośrednictwem portalu www.zostanzolnierzem.pl lub ePUAP.  Innym sposobem jest możliwość skorzystania z pomocy rekruterów 2 LBOT - kontakty dostępne są na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy