Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Bożena Lisowska (Koalicja Obywatelska) w interpelacji do Jarosława Stawiarskiego - marszałka województwa lubelskiego zapytała o stan przygotowania umożliwiających samorządowi otrzymanie wsparcia z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jest on nowym instrumentem finansowym w ramach polityki spójności Unii Europejskiej. Jego głównym celem ma być łagodzenie skutków transformacji poprzez finansowanie dywersyfikacji i modernizacji lokalnej gospodarki i łagodzenie negatywnych skutków dla zatrudnienia. Dlatego będą wspierane inwestycje w dziedzinach: łączność cyfrowa, czyste technologie energetyczne, redukcja emisji, regeneracja obszarów przemysłowych, przekwalifikowanie pracowników i pomoc techniczna.
Komisja Europejska wskazała 6 województw w Polsce, które mogą ubiegać się o środki. Wśród nich jest województwie lubelskie. Warunkiem ubiegania się o pieniądze jest opracowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Plan ma określać konkretne dziedziny interwencji na podstawie skutków gospodarczych i społecznych transformacji, w szczególności w odniesieniu do spodziewanej utraty miejsc pracy i przekształcenia procesów produkcyjnych zakładów przemysłowych o najwyższej intensywności emisji gazów cieplarnianych.
Szansa dla mieszkańców
Lisowska wyjaśniła, że z zapytaniem w sprawie Planu zwrócili się do Zarządu Województwa Lubelskiego przedsiębiorcy ze stowarzyszenia Pracodawcy Lubelszczyzny "Lewiatan" i z Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny.
- W odpowiedzi otrzymali zapewnienia, iż Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego od dłuższego czasu prowadzi prace związane z przygotowaniem transformaacji w kierunku neutralności klimatycznej. W tym celu nawiązano współpracę z Bogdanka S.A. oraz powołano Zespół Zadaniowy ds. przygotowania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Lubelskiego - napisała Bożena Lisowska, dodając, że Plan należy przedłożyć do końca stycznia.
Dlatego radna zapytała, czy samorząd zdąży przygotować Plan na czas. Jej zdaniem skorzystanie z dodatkowych funduszy to ogromna szansa dla mieszkańców Lubelszczyzny na efektywne przyspieszenie procesu transformacji energetycznej województwa.
W środę wideokonferencja
Odpowiedzi jeszcze nie ma. Tymczasem w środę (20 stycznia) o godzinie 10.30. ma odbyć się wideokonferencja z udziałem Artura Sobonia - sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, której tematem będzie Plan.
- Jednym z kluczowych priorytetów Komisji Europejskiej są działania zmierzające do neutralności klimatycznej do 2050 roku określane mianem Europejski Zielony Ład. Kluczowym narzędziem służącym zapewnieniu gospodarki neutralnej dla klimatu jest mechanizm sprawiedliwej transformacji, który ma na celu wspierać regiony najbardziej dotknięte negatywnymi społeczno-gospodarczymi skutkami - informuje Remgiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.
Wideokonferencję będzie można śledzić na profilu Facebook Urzędu Marszałkowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.