reklama
reklama

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji. Prace nad dokumentem rozpoczęte

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina O Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego rozmawiały dziś w trakcie wideokonferencji władze województwa z ministrem Arturem Soboniem. Jest on potrzebny, by województwo otrzymało środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na działania zmierzjące do neutralności klimatycznej.
reklama

Blisko 2 miliardy dla Lubelszczyzny

Samorząd Województwa Lubelskiego rozpoczął prace nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego, który ma być odpowiedzią na działania zmierzające do neutralności klimatycznej do 2050 roku, określane mianem Europejski Zielony Ład. Plan będzie zarysem przebiegu procesów modernizacyjnych gospodarki wydobywczo-energetycznej w regionie do 2030 roku. Powstanie dokumentu jest kluczem do otrzymania wsparcia z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, którego łączny budżet to ponad 4,4 mld euro. Ze środków Funduszu skorzystają województwa: lubelskie, śląskie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie i łódzkie.

W środę (20 stycznia) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja poświęcona Terytorialnemu Planowi Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego z udziałem Artura Sobonia - sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych górnictwa węglowego, Zbigniewa Wojciechowskiego - wicemarszałka województwa lubelskiego i Zdzisława Szweda - członka zarządu województwa lubelskiego.

- Po raz pierwszy Lubelskie ma szansę na to, aby otrzymać środki z funduszu, który pozwoli zagospodarować te tereny od Łęcznej po Chełm w taki sposób, aby nie traciły one swoich funkcji społeczno-gospodarczych, aby zbudować tam nowy potencjał - tłumaczył Artur Soboń.

W grudniu zeszłego roku Jarosław Stawiarski - marszałek Województwa Lubelskiego powołał Zespół Zadaniowy ds. przygotowania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego, któremu przewodniczy wicemarszałek Wojciechowski .

- Wierzę, że Komisja Europejska zaakceptuje nasze plany i będziemy mogli skorzystać z tym unijnych funduszy. Kwestie te poruszyliśmy także podczas przygotowania strategii rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku - wyjaśniał Wojciechowski.

- W ramach prac zespołu postaramy się opracować taki plan, aby zadbać o każdy region, gdzie będą realizowane działania klimatyczne - dodawał Zdzisław Szwed.

Uczestnicy wideokonferencji poruszyli również temat konsultacji Umowy Partnerstwa, w ramach której Polska będzie miała łącznie do dyspozycji około 76 miliardów euro. Określa ona cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności, na którą w przyszłej perspektywie będzie 72,2 miliarda euro. 

W ramach perspektywy unijnej na lata 2021-2027 dla Lubelskiego przewidziano 1,768 mld euro (ze środków UE) oraz 312 mln euro wkładu krajowego (łącznie ponad 2 mld euro), które zasili inwestycje finansowane z programu regionalnego. Będzie to drugi co do wysokości środków program w Polsce zarządzany przez samorząd województwa – więcej otrzyma tylko województwo śląskie.

- Mamy miliardy dla regionu i musimy je wspólnie dobrze wykorzystać. Moment, w którym rząd pokazał Umowę Partnerstwa, czyli to w jaki sposób będziemy wydawać środki europejskie w kolejnym budżecie Unii, w jaki sposób będziemy to robić dla Polski, jest dniem sukcesu województwa lubelskiego - przekonywał Soboń.

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji

TPST ma na celu wskazać wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe oraz określić potrzeby w zakresie dywersyfikacji gospodarczej, przekwalifikowania pracowników i rekultywacji środowiska. Planem zostanie objęty obszar najbardziej związany z działalnością kluczowego partnera LW Bogdanka S.A., który uwzględnia łęczyńsko-chełmski okręg górniczo-energetyczny obejmujący części trzech podregionów (lubelskiego, chełmsko-zamojskiego i bialskiego).

Do najważniejszych zadań w ramach prac nad projektem Planu należy: przygotowanie oraz analiza danych, informacji oraz materiałów niezbędnych do opracowania Planu, podejmowanie decyzji w sprawie zawartości merytorycznej wkładu do Planu, współpraca z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), Ministerstwem Klimatu, Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz wskazanym przez MFiPR ekspertem zewnętrznym, przedstawienie Zarządowi Województwa Lubelskiego do zatwierdzenia projektu Planu.

Pieniądze na lata 2021-2027 zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację oraz sprawy społeczne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama