Reklama

Reklama

Środki unijne na środowiskowe formy pomocy i samopomocy na Lubelszczyźnie. Wręczono 8 umów

Opublikowano: 23 kwietnia 2021 06:40
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Wręczono umowy o dofinansowanie projektów, które mają przyczynić się do ograniczenia wykluczenia społecznego. Adresatami projektów są osoby starsze, z niepełnosprawnościami oraz potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Reklama

Marszałek Województwa Lubelskiego oraz członek zarządu wręczyli umowy gminom i ośrodkom, które uzyskały dofinansowanie na realizację projektów w ramach usług społecznych i zdrowotnych. Chodzi o projekty, które mają przyczynić się do ograniczenia jednej z istotnych barier jaką jest wykluczenie społeczne. Zarząd Województwa Lubelskiego przeznaczył na ten konkurs łącznie ponad 45 mln zł.

- Pomoc ludziom starszym, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, czy w inny sposób wykluczonym społecznie, to jedne z naszych priorytetów. Cieszę, się że fundusze europejskie wspierają tego typu działania - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.   

CZYTAJ TAKŻE: Program Kolej+ na Lubelszczyźnie. Podpisano trzy umowy dotyczące linii kolejowych [WIDEO]

Osiem wręczonych umów opiewa na łączną kwotę ponad 13 mln zł (w tym kwota dofinansowania unijnego to ponad 11 mln zł).

Umowy odebrała Gmina Godziszów na realizację projektu pn. Klub Seniora w Godziszowie – łączna wartość projektu to nieco ponad 763 tys. zł (dofinansowanie z UE wynosi ponad 610 tys. zł). W ramach projektu utworzony zostanie Klub Seniora dla 44 osób z terenu gminy, a dla kolejnych 4 osób świadczone będą usługi asystenckie. Środki otrzyma też Gmina Nałęczów na realizację projektu pn. Nałęczowski Klub Seniora o łącznej wartości nieco ponad 907 tys. zł (dofinansowanie z UE to ponad 725 tys. zł). W ramach projektu powstanie Klubu Seniora dla 32 osób wykluczonych czy zagrożonych ubóstwem, a także osób z niepełnosprawnościami powyżej 60 roku życia. Z kolei Gmina Leśniowice wyda pieniądze na realizację projektu pn. Rozwój usług społecznych w Gminie Leśniowice o łącznej wartości nieco ponad 1,75 mln zł (dofinansowanie z UE to nieco ponad 1,4 mln zł). Projekt zakłada utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla 20 osób wykluczonych lub zagrożonych ubóstwem oraz przeprowadzenie warsztatów psychologicznych dla 10 osób. Zaś Gmina Stanin zamierza realizować projekt pn. Aktywna jesień życia w gminie Stanin o łącznej wartości blisko 1,3 mln zł (dofinansowanie z UE to nieco ponad 1 mln zł). Głównym celem projektu jest działalność Klubu Seniora, a także wdrożenie usług opiekuńczych i asystenckich, prowadzących do aktywizacji i przeciwdziałania marginalizacji społecznej. Pomoc otrzyma 141 osób powyżej 60 roku życia z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

Powiat Biłgorajski planuje realizację projektu pn. Seniorzy na Start – Powiat Biłgorajski o łącznej wartości nieco ponad 1,7 mln zł (dofinansowanie z UE to nieco ponad 1,4 mln zł). W ramach wsparcia utworzone zostaną 2 Kluby Seniora dla 40 osób i 2 miejsca świadczenia usług asystenckich dla 4 osób z niepełnosprawnościami. 

Na liście znalazł sie też Caritas Archidiecezji Lubelskiej, który chce realizować projekt pn. WŁĄCZENI – Mieszkania wspomagane wspierane drogą do samodzielności, którego wartość wynosi nieco ponad 1,74 mln zł (dofinansowanie z UE to blisko 1,4 mln zł). Projekt zakłada powstanie 5 mieszkań zapewniających opiekę i możliwość życia w warunkach zbliżonych do domowych dla 16 osób niesamodzielnych. Osoby te otrzymają kompleksowe wsparcie umożliwiające zwiększenie samodzielności m.in. w zakresie umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Caritas dostał też środki na realizację projektu pn. RÓWNE SZANSE – droga do godnego życia osób niesamodzielnych, o wartości nieco ponad 2,1 mln zł (dofinansowanie z UE to nieco ponad 1,7 mln zł). W ramach działań prowadzony będzie Dzienny Dom Pomocy w Dąbrowicy oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjno-pielęgnacyjnego, a także świadczone będą usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Łącznie wsparcie otrzymają 23 osoby.

CZYTAJ TAKŻE: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie kupił 10 ciągników. Do utrzymania dróg w regionie

Dotację otrzymało również Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie - na realizację projektu pn. Centrum Aktywności Społecznej w Świdniku o łącznej wartości nieco ponad 3,4 mln zł (dofinansowanie z UE to nieco ponad 2,7 mln zł). Wsparciem objętych zostanie 70 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, niesamodzielnych i osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy miejskiej Świdnik. Osoby te otrzymają wsparcie w formie usług opiekuńczych, asystenckich, a także możliwość korzystania z wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego.

Od początku perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, w ramach tego działania przeprowadzono łącznie 12 konkursów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.