reklama
reklama

Skype przestał istnieć. Naukowiec z Politechniki Lubelskiej o popularnym komunikatorze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Skype przestał istnieć. Naukowiec z Politechniki Lubelskiej o popularnym komunikatorze - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaKomunikator internetowy - Skype, z którego korzysta ponad 36 mln użytkowników, przestał istnieć.
reklama

Skype został stworzony przez estońskich programistów w 2003 roku. Początkowo umożliwiał tylko komunikacje tekstową (chat) i połączenia głosowe oraz możliwość przesyłania plików pomiędzy rozmówcami. Później pojawiła się możliwość wykorzystania kamer internetowych i transmisji wideo. Zyskał olbrzymią popularność. W szczytowym momencie korzystało z niego około 300 mln osób.

- Wynikało to prawdopodobnie z tego, że lata 90. wykształciły, zwłaszcza w nas Polakach, przekonanie, że rozmowy międzynarodowe są bardzo kosztowne. Potem te ceny mocno spadły, ale woleliśmy porozumiewać się bezpłatnie - mówi dr inż. Tomasz Szymczyk z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. - Użytkownicy cenili też to, że oprogramowanie było bardzo dobre, proste w użyciu, intuicyjne, ergonomicznie, a nade wszystko niezawodne. Przez kilka lat intensywnie używałem Skype’a i pamiętam tylko dwie sytuacje zawieszenia się, które w dodatku spowodowane było niestabilnym internetem.

reklama

W 2011 roku Skype został kupiony przez firmę Microsoft. Wtedy zmieniły się wymagania techniczne.

- Wcześniej Skype można było uruchomić na każdym urządzeniu. Nie było żadnych wymagań technicznych. Microsoft wymusił instalację tylko i wyłącznie na lepszym sprzęcie. Zmieniła się też architektura oprogramowania. Możliwe stało się prowadzenie wideokonferencji grupowych. „Domowy” Skype stawał się przez to narzędziem korporacyjnym, firmowym narzędziem biznesowym - tłumaczy naukowiec.

reklama

Pod koniec lutego Microsoft poinformował, że 5 maja komunikator Skype zostanie wyłączony. Ekspert podkreśla, że nowy właściciel miał dwa bardzo podobne komunikatory. Równoległe ich utrzymywanie  (zapewnienie wsparcia i bezpieczeństwa oraz utrzymanie serwerów) było zdaniem ekspreta - z pewnością kosztowne.

- Wygrał produkt znany jako Microsoft Teams, który jest po prostu nowszy i lepszy - podsumowuje naukowiec Politechniki Lubelskiej. - Użytkownicy Skype’a nie zostali pozostawieni sami sobie. Trwa migracja do MS Teams. Przewidziano możliwość przeniesienia całej korespondencji, historii i kontaktów na nową platformę. Co więcej Microsoft stworzył automatycznie w nowym produkcie konta wszystkich użytkowników Skype’a. Wciąż korzystać oni będą z bezpłatnej wersji tego produktu. To bardzo dobre posunięcie i bardzo wygodne dla obecnych użytkowników.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo