Reklama

Reklama

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Otworzą ul. Lipową dla ruchu

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Trwa przebudowa Al. Racławickich. W związku z tym planowana jest zmiana organizacji ruchu drogowego. Wróci ruch na ul. Lipowej, a drogowcy zaczną prace na ul. Okopowej.

Reklama

Długo wyczekiwana zmiana organizacji ruchu
 
- Zakończenie prac przy wymianie zniszczonych w wyniku pożaru komponentów zbiornika retencyjnego, pozwala nam na długo wyczekiwane przez kierowców otwarcie dla ruchu ul. Lipowej. Nie oznacza to jednak całkowitego zakończenia robót w tej części miasta. Drogowcy nadal będą prowadzić prace na skrajnych pasach ul. Lipowej, a całkowite zamknięcie ul. Okopowej umożliwi roboty drogowe na połowie skrzyżowania - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Otwarta dla ruchu w poniedziałek (19 lwietnia) zostanie ul. Lipowa, na zamkniętym do tej pory odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Okopowej, a przejazd udostępniony wszystkim użytkownikom ruchu w tym komunikacji miejskiej i pozostałym pojazdom. Ruch będzie się odbywał po jednym pasie w każdym kierunku. Uruchomiony zostanie również wyjazd z ul. Sztajna w ul. Lipową. Ponowne zamknięcie dla ruchu ul. Lipowej konieczne będzie na etapie kładzenia ostatniej warstwy ścieralnej nawierzchni. 
 

Wraz z otwarciem dla ruchu ul. Lipowej drogowcy zamkną ul. Okopową, na odcinku od skrzyżowania z Lipową do ul. Chopina. Taka zmiana organizacji ruchu potrwa około miesiąca. W tym czasie roboty drogowe obejmą tarczę skrzyżowania, na której nastąpi wymiana wszystkich sieci podziemnych i całej konstrukcji drogi. Zakres prac będzie analogiczny, jak w przypadku zamknięcia skrzyżowania od strony ul. Skłodowskiej.

Z kolei ul. Krakowskie Przedmieście nadal będzie dostępna tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej. Wprowadzenie do ruchu pozostałych użytkowników przesunięto w czasie, do momentu uruchomienia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Krakowskie Przedmieście, Lipowej i Al. Racławickich.
 
- Skoordynowanie tych działań w jednym terminie zapewni płynność przejazdu i zminimalizuje powstawanie zatorów. Dodatkowo utrzymanie przejazdu tylko dla autobusów i trolejbusów, wpływa na mniejszy ruch i sprawniejszą realizację prac drogowych na Al. Racławickich. Dla kierowców nieczynny będzie również, tak jak do tej pory, wlot ul. Wieniawskiej - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Przebudowa Al. Racławickich
 
Przebudowa Al. Racławickich i pobliskich ulic rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. Po blisko roku trwania robót drogowych ich wartość przekroczyła 67 mln zł. Wykonano prace rozbiórkowe i te związane z infrastrukturą podziemną. Roboty drogowe dotyczyły również w dużej części nawierzchni jezdni. Zakończono już prace na al. Długosza, ul. Legionowej, ul. Spadochroniarzy, ul. Łopacińskiego oraz na fragmentach Al. Racławickich. Wykonano zatoki wraz z peronami oraz część ścieżek rowerowych. Stan wykonania chodników i dróg rowerowych jest na poziomie 60 proc. Powstała już nowa, kompletna sieć gazowa i wynosi ona ponad 2 km. Gotowa jest również sieć główna kanalizacji deszczowej. Do wykonania pozostały przykanaliki na ul. Puławskiej, Sowińskiego oraz skrajnych pasach ul. Lipowej.
 
Trwają również przygotowania do montażu elementów kanalizacji deszczowej – separatora i piaskownika, pod wiaduktem Poniatowskiego, przy ul. Ćwiklińskiej. Ostateczna długość nowej "burzówki" wyniesie 6 km. Prace objęły też sieć trakcyjną. W miejscu zdemontowanej starej infrastruktury wykonano 134 fundamenty pod nową trakcję oraz ustawiono prawie wszystkie słupy trakcyjne, na których zamontowano 250 lamp oświetleniowych. Oświetlenie działa na całej długości Al. Racławickich. Na większości słupów trakcyjnych zamontowano także wysięgniki, zaś sieć trakcyjna będzie zawieszana po wykonaniu warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni. Ponadto finalizowane są prace przy sygnalizacji świetlnej i przebudowie kabli teletechnicznych. Gotowe jest już uzbrojenie podziemne do sygnalizacji wraz z częścią fundamentów dla nowych świateł. Poziom prac w tym zakresie wynosi 80 proc. Jednym z pierwszych efektów wielomiesięcznych prac przy prowadzonej przebudowie Al. Racławickich było przywrócenie ruchu okrężnego na rondzie Honorowych Krwiodawców. Z końcem ubiegłego roku kierowcy mogli już skorzystać z odnowionego obiektu drogowego. Przebudowa ronda objęła wszystkie cztery jego części. 
 

- Aktualnie prace drogowe trwają na jednej połówce Al. Racławickich na wysokości Wieży Ciśnień, na skrzyżowaniu ul. Sowińskiego z Al. Racławickimi oraz na ul. Poniatowskiego. Drogowcy pracują również na ul. Lipowej, gdzie do wykonania pozostało ułożenie warstwy wiążącej od ul. Okopowej do ul. Narutowicza. Drogowcy wykonają również poszerzenie dla prawoskrętu do ul. Ofiar Katynia, korekty geometrii, przykanaliki do kanalizacji deszczowej oraz położą warstwę wiążącą - dodaje Góźdź.

Zakończenie przebudowy Al. Racławickich planowane jest w czerwcu tego roku. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł, z czego 85 proc. dofinansowania stanowią środki europejskie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy