W porządku obrad sesji znalazł się punkt "Rozpatrzenie Raportu o stanie miasta Lublin za 2023 r. i podjęcie uchwały w sprawie wotum zaufania dla Prezydenta Miasta Lublin". Raport można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin. Ma ponad 249 stron.
CZYTAJ TAKŻE: Wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Lublina. Radni miejscy zagłosują w czwartek
- Za nami kolejne 12 miesięcy wspólnej pracy dla Lublina i kolejny etap wdrażania strategii i budowy nowoczesnej metropolii przyjaznej do życia. Ważne inwestycje, stabilna gospodarka, nowoczesny transport miejski, silny sport, wielki potencjał kultury, wysoki poziom wsparcia Miasta dla rodzin i osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów - to główne obszary działań w minionym roku. Ten rok był też wyjątkowy z racji uzyskania przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Bez wątpienia można powiedzieć, że Lublin należy do pierwszej ligi polskich miast - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin. - Przed nami wiele ważnych projektów, które musimy wdrożyć do realizacji.
Głos mogli zabrać też mieszkańcy. Odnosili się do m.in. zabudowy górek czechowskich, która już od kilku lat wzbudza kontrowersje. Górki czechowskie w czasach II wojny światowej były miejscem masowych egzekucji. Dodatkowo na tych terenach żyją rzadkie gatunki, w tym chomik europejski, który jest zagrożony wyginięciem. Od dłuższego czasu trwa publiczna debata, aby ustalić, czy górki należy pozostawić niezabudowanym. Przedstawiano m.in. koncepcje utworzenia tam rezerwatu florystyczno-krajobrazowego i parku naturalistycznego, z różnymi wariantami zabudowy. Pojawiła się też konspecja zabudowy wokół parku, która obejmowałaby ok. 40–50 budynków wielorodzinnych.
- Co dalej z Górkami Czechowskimi? Czy możecie, czy chcecie tego, czy popieracie budowę budynków na ludzkich szczątkach? - pytał jeden z mieszkańców, jednocześnie apelując o ekshumację pod placem zabaw w parku naturalistycznym na górkach. - Dlaczego w raporcie nie ujęto kwestii odnalezienia na górkach czechowskich 40 ludzkich szkieletów w maju 2023 r.?
- Raport zawiera 249 stron. W 80 procentach jest to powielenie informacji, plus aktualizacja i zmiana danych - mówił Andrzej Filipowicz, członek Rady Dzielnicy Czechów Południowy i m.in. koordynator grupy nieformalnej Lubelski Alarm Smogowy. - W raporcie w dalszym ciągu brak jest informacji o ilości umów i realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, które powinny stanowić bezwzględną podstawę do takich działań jak zagospodarowanie doliny Bystrzycy czy górek czechowskich. Co być może uchroniłoby nasze miasto od degradacji i niszczenia znajdujących się tam naturalnych korytarzy ekologicznych i przewietrzających - stwierdził Filipowiecz, przypominając, że na górkach żyje np. chomik europejski. - O chomikach mówią stacje telewizyjne i radiowe, komercyjne i publiczne, piszą o tym branżowe media, a tylko w Lublinie nastała jakaś zmowa milczenia. Chomikowi warto byłoby zmienić nazwę z europejskiego na wyklętego.
Padły też podziękowania za zaangażowanie się miasta i wsparcie w zeszłorocznej działania związane ze zdobyciem przez Lublin tytułu "Europejska Stolica Młodzieży 2023". W związku ze zdobyciem tytułu przez cały 2023 rok odbywały się różne wydarzenia, stworzono miejsca dedykowane młodzieży (np. "Hej" przy ul. Peowiaków), powstały różne grupy czy stowarzyszenia.
- Jako absolwent największej uczelni i były przewodniczący Rady Studentów Lublina, czuję ogromną dumę i radość, że nasze miasto zostało wyróżnione tym zaszczytnym tytułem.. Ten czas przekuliśmy w zmianę myślenia o mieście w kontekście potrzeb ludzi młodych, którzy być może za kilka lat zajmą miejsca sali obrad Rady Miasta, w urzędach i to oni będą kreować politykę miasta - zaznaczał Maciej Cieciora. - Tytuł otworzył przed nami wiele nowych możliwości i inspiruje do jeszcze większej aktywności na różnych płaszczyznach. Jako studenci mamy dostęp do wielu nowych inicjatyw i projektów, które wspierają nasz rozwój osobisty i zawodowy. Mam na myśli chociażby program "Akademicki Lublin", czy "Stypendia Biznesowe". W Lublinie organizowane są liczne warsztaty, szkolenia i konferencje i seminaria, które pozwalają nam zdobywać nowe umiejętności i wiedzę. Dzięki temu możemy lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy. Rola ESM sprzyjała naszej integracji i współpracy. Po raz pierwsze w historii lubelskie uczelnie podjęły się organizacji wspólnych Dni Kultury Studenckich - Lublinalia.
W podobnym tonie - co do ESM 2023 - wypowiadali się kolejni mieszkańcy.
Poza tym było też kilka słów o nowym dworcu, który został otwarty na początku roku, a jego budowa trwała w latach 2021-2023.
- Dworzec jest nowoczesny, funkcjonalny i estetyczny. Nie tylko ułatwia podróżowanie, ale również stanowi wizytówkę nowoczesnego miasta. Jest to inwestycja która poprawia jakość komunikacji, integrując transport autobusowy i kolejowy w jednej lokalizacji oraz zapewniając komfort pasażerom. Dzięki tej inwestycji Lublin staje się bardziej dostępny i przyjazny dla mieszkańców i turystów - zaznaczał kolejny mieszkaniec, apelując jednocześnie o zwiększenie miejsc parkingowych na osiedlach, w tym np. na LSM.
Rok 2023 w moim odbiorze, ale nie tylko moim, w obszarze kultury był rokiem żółtej ostrzegawczej lampki. Z jednej strony rozpoczęliśmy aplikację o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a z drugiej bardzo złym echem medialnym odbiła się Gala Kultury - mówił radny Marcin Wroński (klub radnych Żuka),
W trakcie Gali Kultury - nagrodę w kategorii upowszechnianie kultury przyznano Katarzynie Mieczkowskiej, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie i prywatnie - małżonce Krzysztofa Żuka.
- Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta, tłumaczy, że „wynik głosowania nie jest dla prezydenta wiążący i stanowi jedynie wskazówkę”. – Niezależnie od kolejności, w jakiej Komisja przedstawia rekomendowanych, ostatecznym laureatem nagród może zostać każda osoba bądź instytucja z trzech wskazanych - informował portal Jawny Lublin. - Pytana o to, dlaczego prezydent wbrew opinii komisji przyznał nagrodę swojej żonie, rzecznika Ratusza tłumaczy: – Uzasadnieniem wyboru był sukces wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” poświęconej życiu i twórczości artystki. Było to jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Frekwencja wyniosła blisko 87 tys. osób.
Za udzieleniem wotum prezydentowi było 18 radnych (klub radnych Żuka), a 12 było przeciw (opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości).
Kolejnym punktem sesji Rady Miasta Lublin odbywającej się 27 czerwca, jest udzielenie prezydentowi absolutorium.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.