Ojciec Święty odszedł w poniedziałek (21 kwietnia) o godzinie 7:35. W tych trudnych chwilach, wspólnota akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pogrążyła się w smutku, wspominając pontyfikat papieża Franciszka. Jego nauki, postawa i duchowe przewodnictwo pozostawiły niezatarte ślady w sercach pracowników uczelni, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat zmarłego papieża.
O Ojcu Świętym wypowiedziały się władze uczelni
- Wydaje mi się, że papież Franciszek przez cały swój pontyfikat był takim dobrym pasterzem, liderem, przewodnikiem dla Kościoła. Wskazywał, że trzeba wzbić się ponad rzeczywistość, aby dostrzec innych ludzi, którzy są gdzieś na marginesie życia; że świat wygląda nieco inaczej. Przykładem może być to, jak wielką uwagę przykładał do osadzonych w więzieniach - przypomniał prorektor ks. dr hab. Jarosław Jęczeń.Pracownicy uniwersytetu mieli liczne okazje do spotkań z papieżem Franciszkiem, zarówno podczas oficjalnych audiencji, jak i w bardziej kameralnej atmosferze Domu św. Marty.
- Dziękujemy Bogu za jego niezwykły pontyfikat, świadectwo żywej wiary, głoszenie Ewangelii, nauczanie, starania podejmowane na rzecz pokoju na świecie oraz przestrzegania praw człowieka, szczególnie osób ubogich i wykluczonych. Jesteśmy wdzięczni za życzliwość okazywaną - mówił rektor KUL, Mirosław Kalinowski.
Związek papieża z uczelnią
Relacje papieża Franciszka z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II są wielowymiarowe. Jedną z ich płaszczyzn stanowi jego troska o osoby przebywające w Areszcie Śledczym w Lublinie, gdzie KUL prowadzi działalność edukacyjną w ramach Centrum Studiów dla Osadzonych. - Wszyscy popełniamy w życiu błędy; Bóg nie męczy się przebaczeniem – podkreślił papież Franciszek w liście do studentów Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie. List z Watykanu został przesłany do rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów. Uroczystość była połączona z dziesięcioleciem kształcenia więźniów przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.Papież Franciszek, w liście skierowanym do więźniów, udzielił im błogosławieństwa i poprosił o modlitwę w swojej intencji, wyrażając wdzięczność słowami: "Proszę, nie zapominajcie się modlić za mnie. Dziękuję!". Osadzeni odpowiedzieli na ten list, a ich korespondencja została przekazana papieżowi.
Dodatkowo, papież Franciszek wyraził swoje uznanie dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gratulując rabinowi prof. Abrahamowi Skórce przyznania tytułu doktora honoris causa. Rabin Skórka, opisując swoją relację z papieżem, podkreślił ich bliską przyjaźń i braterskie więzi. Wspominając moment otrzymania informacji o wyróżnieniu, rabin Skórka podzielił się z mediami akademickimi KUL, że papież Franciszek niezwłocznie pogratulował mu tego tytułu.
Współpraca papieża Franciszka z KUL zaowocowała również publikacją zbioru myśli Karola Wojtyły, zatytułowanego "La meta è la felicità" (Celem jest szczęście). Papież Franciszek napisał wstęp do tego dzieła, natomiast rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, sporządził wprowadzenie.
Myśl i nauczanie papieża Franciszka stanowią ważny obszar badawczy dla naukowców z KUL. Szczególną uwagę poświęcają oni encyklice Laudato si’ oraz adhortacji apostolskiej Laudate Deum, w której papież zwraca uwagę na niewystarczającą reakcję ludzkości na pogłębiające się negatywne zmiany klimatu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.