reklama
reklama

Politechnika Lubelska wciąż czeka na przyszłych studentów. Rekrutacja jeszcze trwa

Opublikowano:
Autor:

Politechnika Lubelska wciąż czeka na przyszłych studentów. Rekrutacja jeszcze trwa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaJeszcze trwa rejestracja na studia stacjonarne I stopnia na Politechnikę Lubelską. Uczelnia przygotowała 2085 miejsc na 26 kierunkach. W ofercie są dwie nowości – energetyka na Wydziale inżynierii Środowiska oraz sztuczna inteligencja w biznesie na Wydziale Zarządzania.
reklama

Jak zaznacza dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej prof. Beata Kowalska, utworzenie kierunku energetyka jest odpowiedzią na obecne i przyszłe zapotrzebowanie pracodawców.

- Energetyka jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów i przewiduje się, że do roku 2030 transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w tym obszarze. Aż ok. 80% pracodawców z tej branży planuje rekrutację - zwraca uwagę prof Beata Kowalska.

Studia będą trwać siedem semestrów. Ponad połowa zajęć będzie miała charakter praktyczny – ćwiczenia audytoryjne, projektowe i laboratoria. Studia umożliwiają uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera. O przyjęciu decydują wyniki egzaminu maturalnego, w którym brane są pod uwagę przedmioty: do wyboru matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia lub geografia, ponadto język obcy nowożytny oraz język polski. Na chętnych czeka 30 miejsc.

reklama

Studenci będą przygotowani do zawodu inżyniera energetyka. W trakcie nauki zwraca się szczególną uwagę na zagadnienia związane z procesami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, magazynowania i dostarczania ciepła oraz energii elektrycznej. Absolwenci, po praktykce zawodowej, mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalnościach: instalacyjnych w zakresie sieci i instalacji sanitarnych, ciepłowniczych oraz gazowych. Dodatkowo, na podstawie dyplomu ukończenia studiów I stopnia, mają możliwość uzyskania certyfikatu instalatora w zakresie OZE, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego.

Sztuczna inteligencja w biznesie to kierunek inżynierski i jak podkreśla prodziekan ds. kształcenia Wydziału Zarządzania dr Bartosz Przysucha – jedyny taki kierunek na uczelniach państwowych w Polsce.

reklama

- Tak nowoczesnego i optymalizowanego pod kątem zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego kierunku nie ma żadna inna uczelnia w kraju - przyznaje prodziekan. - Łączy on dwa relatywnie odległe obszary wiedzy – wiedzę o metodach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z wiedzą z zakresu zarządzania organizacją, w szczególności dotyczącą procesów i źródeł danych występujących w przedsiębiorstwie.

Jak dodaje prodziekan, obecnie 18% firm wykorzystuje w swojej działalności jakiegoś rodzaju technologie sztucznej inteligencji.

reklama

Wśród przedmiotów znajdujących się w programie nauczania są m.in. zarządzanie związane z produkcją, logistyką, marketingiem, projektami, ponadto ekonomia oraz rachunkowość i finanse, ale także matematyka i statystyka. Absolwenci mogą pracować w charakterze menedżerów oraz specjalistów realizujących wybrane zadania zarządcze, zaś dzięki znajomości rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji będą mogli wdrażać lub koordynować ich wprowadzanie w swoich przedsiębiorstwach i działach. Dotychczas zarejestrowało się blisko 2600 kandydatów. Najwięcej chętnych jest na kierunki: informatyka; budownictwo; architektura; finanse i rachunkowość; marketing i komunikacja rynkowa; mechatronika.

Wyniki rekrutacji znane będą 14 lipca. W dniach 17-19 lipca osoby zakwalifikowane muszą dostarczyć komplet dokumentów. Jeżeli tego nie zrobią, oznaczać to będzie rezygnację ze studiów. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama