Reklama

Reklama

Policja na lubelskich drogach prowadzi specjalną akcję. Chodzi o m.in. pieszych i rowerzystów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KWP Lublin

Policja na lubelskich drogach prowadzi specjalną akcję. Chodzi o m.in. pieszych i rowerzystów - Zdjęcie główne

foto KWP Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Policja prowadzi na drogach akcję w ramach której zwraca szczególną wagę na zachowania kierowców wobec pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Reklama

Policja prowadzi w środę (22 marca) akcję "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i cyklistów, którzy podczas wypadków są narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

- Podczas działań  zwracamy głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem najbardziej narażona jest na przykre konsekwencje wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia - informuje komisarz Anna Kamola z KWP w Lublinie. - Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

W 2022 roku policjanci odnotowali 170 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 27 osób poniosło śmierć, zaś 142 zostały ranne. 85 wypadków miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych.  Z kolei rowerzyści uczestniczyli w 156 wypadkach na drogach. W tych wypadkach 13 osób zginęło, a 137 odniosło obrażenia.

- Przykładem rażącego lekceważenia zasad ruchu drogowego przez kierujących samochodami w rejonie przejść dla pieszych jest opublikowane wczoraj nagranie z Chełma. Dzięki nagraniu od świadka, które wpłynęło na skrzynkę "Stop Agresji na drodze” chełmscy policjanci ustalili kierowcę, który przejechał przez pasy w momencie, gdy znajdowała się na nich czwórka osób, w tym dwoje dzieci. O grożącym im niebezpieczeństwie ostrzegł ich klaksonem inny kierowca. Ustalony przez policjantów kierowca, za swoje zachowanie został już ukarany - dodaje komisarz Anna Kamola.

Funkcjonariusze obserwują poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich oraz w centrum miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy. Służbę pełnią w radiowozach oznakowanych oraz nieoznakowanych. W działania zaangażowano te policyjnego drona.

Za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też 15 punktów karnych dla kierowcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy