Reklama

Reklama

Pogrzeb Heleny Pietraszkiewicz w Lublinie. - Była wyczulona na sprawy społeczne, ale była również oddana sprawom ojczyzny

Opublikowano: 4 marca 2021 13:18
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W czwartek (4 marca) odbył się pogrzeb Heleny Pietraszkiewicz - polityk, psycholog, działaczki społecznej i wojewody łódzkiej. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Reklama

Helena Pietraszkiewicz urodziła się w 1953 roku w Lublinie. Ukończyła psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy i Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie. Z kolei od 1994 do 2006 sprawowała mandat radnej Rady Miasta Lublin. W kadencji 1998–2002 była jej przewodniczącą, w kolejnej kierowała klubem radnych "Prawo i Rodzina”. Należała do Prawa i Sprawiedliwości. W 2014 r. znowu została wybrana do Rady Miasta Lublina. W 2018 roku nie ubiegała się już o reelekcję.

W 2004 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Uhonorowana została też statuetką Angelusa Lubelskiego 2005 za służbę publiczną oraz medalem Lumen Mundi (Światłość Świata) przez Abpa Józefa Życińskiego.

Zmarła w poniedziałek (1 marca). W czwartek (4 marca) odbył się pogrzeb. Mszę odprawiono w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II (dzielnica Czuby). Spoczęła na cmentarzu przy ul. Lipowej.

- Z wielki bólem żeganamy naszą siostrę śp. Helenę, a dla znajomych i przyjaciół - Helenkę. Była wyczulona na sprawy społeczne, ale była również oddana sprawom ojczyzny. Chcę podkreślić jej wrażliwość serca, ogromną sympatię i radość wobec innych osób. Zawsze była osobą, która łączyła innych i była osobą bardzo ciepłą, z którą chętnie się przebywało - mówił jeden z uczestników pogrzebu na cmentarzu - Potrafiła dostrzec drugiego człowieka chociaż była bardzo wysoko - w administracji rządowej, bo przecież piastowała funkcję wojewody łódzkiego, to była równoczesnie bliska zwykłym ludziom.

Funkcję wojewody łódzkiego pełniła od stycznia 2006 do listopada 2007 roku.

- Pani Wojewoda  Helena Pietraszkiewicz jest do dziś wspominana przez łódzkich współpracowników z ogromnym szacunkiem i sympatią. Była osobą, która w sposób szczególny zwracała uwagę na słabszych i potrzebujących. W listopadzie 2007 r. zorganizowała misję humanitarną do Iraku, gdzie w owym czasie przebywał kontyngent Wojska Polskiego, w tym żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Pani Wojewoda przyleciała do Iraku na specjalne zaproszenie generała Tadeusza Buka, by uczestniczyć w uroczystej zbiórce z okazji Święta Niepodległości - informuje oddział prasowy biura wojewody łódzkiego.

W trakcie swojej wizyty Helena Pietraszkiewicz przekazała irackim dzieciom pomoc humanitarną od mieszkańców regionu łódzkiego. Książki, zeszyty, plecaki, sprzęt sportowy i słodycze trafiły do najmłodszych z sierocińca ze wschodniej dzielnicy Diwaniji.

- Nieustanie zaangażowana, odważna, wrażliwa, pełna pasji i empatii. Jako pierwsza na swym stanowisku odznaczała Żołnierzy Wyklętych - dodaje oddział prasowy wojewody łódzkiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.