Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda na wniosek Ministra Obrony Narodowej, mianował 12 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 10 listopada, czyli w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
Na liście awansowanych jest m.in. dowódca Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG, która stacjonuje w Lublinie. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest przy ul. Radziszewskiego w Lublinie (Polska). Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady.
LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano we września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku.
W 2016 roku Antoni Macierewicz - ówczesny Minister Obrony Rzeczypospolitej Polskiej, Juzoas Olekas - Minister Obrony Narodowej Republiki Litwy oraz Generał Armii Ukrainy Stepan Poltorak - Minister Obrony Ukrainy zainaugurowali działalność połączonej Brygady LITPOLUKRBRIG w trakcie oficjalnej ceremonii otwarcia w Lublinie.
- W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Litwa, Polska i Ukraina wydzielają po batalionie piechoty oraz personel jednostek specjalnego przeznaczenia i sztab LITPOLUKRBRIG. Głównymi jednostkami LITPOLUKRBRIG są: Batalion Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Litewskiej Armii, 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (Polska), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska), 16 Batalion Saperów (Polska). W strukturze Brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz logistyki - czytamy na stronie brygady. - Personel LITPOLUKRBRIG będzie brać udział w połączonych szkoleniach i ćwiczeniach, Brygada lub jej elementy będą przerzucane do operacji międzynarodowych, na podstawie mandatu udzielonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, podczas gdy decyzja o przerzuceniu LITPOLUKRBRIG do międzynarodowych operacji zostanie podjęta za ogólną zgodą wszystkich państw założycielskich.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelskie lotnisko bazą dla wojskowych śmigłowców. Wicepremier i szef MON zapowiada budowę
Pułkownik Piotr Lisowski to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu na kierunku: dowodzenie wojskami. W przeszłości służył na stanowisku dowódcy plutonu szkolnego czołgów w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1998-2001 pełnił służbę w 15. batalionie dowodzenia w Olsztynie na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii ochrony i regulacji ruchu. Był również dowódcą kompanii zmechanizowanej w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Poza tym, ukończył np. Międzynarodowy Kurs Zarządzania Kryzysowego w Szkole NATO w Oberammergau w Niemczech. W latach 2008-2009 uczestniczył w IV zmianie PKW Afganistan jako Szef OCC-P (ang. Operational Coordination Center - Provincial) w Ghazni. Odbywał studia podyplomowe na Akademii Obrony Narodowej na kierunku Przeciwdziałanie Zagrożeniom Terrorystycznym. Od 2022 roku pełnił obowiązki Szefa Sztabu 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Z kolei 11 września 2023 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej RP, płk Piotr Lisowski został wyznaczony na stanowisko dowódcy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, LITPOLUKRBRIG.
Lista wszystkich awansowanych przez prezydenta RP
Na stopień generała broni
generał dywizji Dariusz Parylak – Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny–Wschód.
Na stopień generała dywizji i wiceadmirała
generał brygady Tomasz Dominikowski – Dowódca Garnizonu Warszawa;
generał brygady Jarosław Górowski – Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód;
generał brygady Jacek Ostrowski – Inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
kontradmirał Jarosław Wypijewski – Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Na stopień generała brygady
pułkownik Marcin Adamski – Dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża;
pułkownik Tomasz Białas – Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej;
pułkownik Tomasz Lenart – Zastępca Dowódcy Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (Coalition Air Operaction Center – CAOC) w Uedem w Niemczech;
pułkownik Piotr Lisowski – Dowódca Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG;
pułkownik Jacek Perkowski – Zastępca Szefa Inspektoratu – Szef Sztabu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych;
pułkownik Mieczysław Spychalski – Dowódca 10. Brygady Logistycznej;
pułkownik Wojciech Tański – Komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego – Komendant Rejonu Zabezpieczenia Medycznego Wojsk.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.