reklama
reklama

Lublin: Miasto podsumowuje projekt łączący pokolenia. Ponad 700 uczestników

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto podsumowuje projekt łączący pokolenia. Ponad 700 uczestników - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPonad 700 osób uczestniczyło w wakacyjnym, miejskim projekcie Lublin. Zawodowcy. To cykl międzypokoleniowych spotkań dla najmłodszych oraz najstarszych, podczas których poznali oni najważniejsze lubelskie przedsiębiorstwa i instytucje oraz związane z nimi zawody.
reklama

- Wakacyjne wydarzenia w ramach nowego projektu Lublin.Zawodowcy, łączącego najstarsze i najmłodsze mieszkanki oraz mieszkańców miasta, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Utwierdza nas to w przekonaniu, że tworzenie przestrzeni do spotkań różnych pokoleń lublinian to dobry kierunek działań. Wspólnie z lubelskimi przedsiębiorcami wprowadzaliśmy dzieci w tematykę złożoności wielu zawodów, pomagając im zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz znaczenie pracy w życiu codziennym. Spotkania były także okazją do pokazania najmłodszym, że niezależnie od profesji, każda praca jest ważna i wartościowa. Dziękuje wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział, a lubelskim przedsiębiorstwom i instytucjom za zaproszenie naszych mieszkanek i mieszkańców oraz zaprezentowanie im swojej codziennej pracy - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Projekt Lublin.Zawodowcy, realizowany w ramach lubelskiego Programu „Rodzina Trzy Plus”, rozpoczął się 25 czerwca i trwał do 29 sierpnia w formule cyklu międzypokoleniowych spotkań w przedsiębiorstwach i instytucjach funkcjonujących w mieście. W wizytach mogły uczestniczyć wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz ich babcie i dziadkowie, poznając w sposób praktyczny zasady pracy poszczególnych podmiotów.
 
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Bezpłatna pomoc asystenta osobistego dla seniorów. Trwa nabór

- Podczas zrealizowanych spotkań mali uczestnicy wraz z dziadkami wysłuchali różnorodnych opowieści o historii odwiedzanych obiektów czy osobach, które przyczyniły się do ich rozwoju. Mieli także okazję zobaczyć oryginalne wyposażenie oraz przykładowe produkty, jakie w nich stworzono. Najmłodsi uczyli się m.in. jak wykonać resuscytację psa, dowiedzieli się jak Eko-Patrol dba o czystość powietrza, wody, zieleni i dróg w naszym mieście oraz ilu dziennikarzy pracuje w radiu, a ilu operatorów kamer przy realizacji programów telewizyjnych. Każdy uczestnik mógł również poczuć się jak pracownik Poczty Polskiej, sortując paczki i listy. Na dzieci czekały także ćwiczenia z samoobrony i warsztaty bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię - mówi Sławomir Skowronek, dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin.

Spotkania realizowane były w małych grupach od 4 do 12 par. Poza zwiedzaniem i rozmowami z zawodowcami na uczestniczki i uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. gry, konkursy czy warsztaty, które zapewniały dzieciom mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. W czasie 9 wakacyjnych tygodni odbyły się 33 bezpłatne spotkania, w których udział wzięło 715 osób (ponad 350 par). 
- Projekt „Lublin.Zawodowcy” realizowany jest w ramach programu „Rodzina Trzy Plus”, który od 2012 roku stanowi platformę współpracy pomiędzy miastem i sektorem prywatnym w zakresie wsparcia mieszkających w Lublinie rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Lublin był pierwszym miastem w województwie lubelskim, który wdrożył to nowatorskie rozwiązanie. Inicjatywa stała się impulsem do podjęcia prorodzinnych działań przez kolejne samorządy oraz wzorcem dla ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Obecnie posiadaczami Kart Rodzina Trzy Plus jest ponad 4,1 tys. lubelskich rodzin – z lubelskiego programu skorzystało już 92% uprawnionych. Uczestnikami programu „Rodzina Trzy Plus” mogą być wszyscy rodzice oraz ich małżonkowie, którzy zamieszkują w Lublinie i wychowują łącznie co najmniej troje dzieci w wieku do 18. roku życia lub do ukończenia 25 lat, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej - tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Każdego roku w ramach programu realizowanych jest wiele działań i inicjatyw skierowanych zarówno do samych dzieci, jak również tych o charakterze międzypokoleniowym. Za działania w ramach programu „Rodzina Trzy Plus” Lublinowi przyznano nagrody i wyróżnienia, m.in. Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego, a także zaproszono do członkostwa w Europejskiej Sieci Gmin Przyjaznych Rodzinie (European Network Municipalities).
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama